| Random1999000 a întrebat:

Buna, in ultima vreme imi place sa ma tai cu lama, gen nu ma simt trista sau ceva si n-am nu stiu ce probleme, da parca vreau sa simt durere si de fiecare data ma tai tot mai adanc si tot nu simt nimic. Ii ceva gresit cu mine? rolling on the floor

10 răspunsuri:
| georgiana999 a răspuns:

Durerea o uiti dar cicatricea de la taietura nu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar cam fi cazul sa vizitezi un psihiatru

| Freya1 a răspuns:

Te automutilezi si ar trebui sa consulti un psiholog sa afli de ce.
Daca faci asta sa pari interesanta renunta pentru ca mai in colo o sa iti para rau.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da si ar cam trebui sa mergi la psiholog.

| RobertMoon a răspuns:

Nu, e totul normal. rolling on the floor

| christall a răspuns:

Da, trebuie sa mergi la un doctor sa iti dea tratament. Nu e de joaca cu ce faci tu.

| alin131 a răspuns:

Buna, ai avut cumva un eveniment traumatizant in copilarie? Sau recent? De unde pleaca aceste lucruri? Ai incercat sa vorbesti cu un psiholog? Trebuie sa intelegi ca nu este normal si ca trebuie sa te opresti din aceste lucruri si sa vezi ca nu iti este benefic...

Eu cand eram mic ma muscam de buza continuu aproape dar era un tic nervos...

Nu stiu ce sa iti mai spun pentru ca tu nu vezi asta ca fiindceva rau sau daunator tie...

Tocmai aici e tot, trebuie sa intelegi ca iti dauneaza si nu iti este benefic...

Cea ce iti este benefic in viata asta sunt lucrurile care te fac sa te simti vesela, fericita, implinita.

Dragostea e unul din acele sentimente...

| Strongerthanyou1 a răspuns:

Un psiholog te-ar putea ajuta! Cum sa-ti doresti sa simti durere? Si nu te mai juca...habar n-ai cat de usor iti poti pierde viata dintr-o prostie ca asta!

| Señor1ta a răspuns:

Nu absolut nimic anormal, toate persoanele fac asta... de asemenea toate aceste persoane merg la psiholog.

| UrsuletDePlus14 a răspuns:

Deci. stiu prin ce treci legat de asta. Adica stiu ca e greu sa renunti la obiceiul asta, dar ideea e ca trebuie sa incerci sa lupti cu gandurile astea. Am avut o perioada in care chiar ma taiam pentru anumite motive, insa, am avut si o perioada in care o faceam fara un motiv bine intemeiat, devenise ca un fel de metoda de a intra mai rau intr-un fel de amorteala psihica, chiar daca eu credeam ca asta ma trezeste din acea amorteala. Ar fi ok daca ai merge la un psiholog si ai vorbi cu el pentru ca te poate ajuta sa realizezi de ce faci asta. Probabil ai trecut prin ceva sau ai anumite nesigurante legate de tine sau poate ai avut vreo prietenie "toxica" sau asa mai departe... ideea e ca pentru a renunta la obiceiul asta, trebuie sa opresti ceea ce il provoaca