| MicuPrint a întrebat:

Buna! Incep liceul saptamana viitoare si voi fi intr-o comunitate noua in care nu am nicio cunostinta. Ma simt mai nelinistita cu fiecare zi ce trece. Cum imi pot controla anxietatea, mai ales in primele zile de acolo?
Va multumesc mult, dau funda.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu: daca lasi ca emotiile sa-si faca felul lor, ca-i normal sa fii incantat de prima zi de scoala, de colegi noi, de o reinventare, sa te prezinti asa cum vrei sa fii de acum inainte, sa impresionezi colegii si profesorii, sa devii popular in sensul frumos si bun al cuvantului, adica un elev foarte bun la invatatura, cuminte, inteligent, activ la ore, sociabil si politicos cu colegii samd.
Vorbeste cu toata lumea, incepand cu banalul salut, fiindca asta este prima impresie, care conteaza intotdeauna!
Sub nici o forma nu te ascunde si nu te limita doar la o anumita persoana, da mana cu cat mai multi colegi, prezinta-te, fa impresie foarte buna, fiindca asta este prima impresie, care conteaza enrom fiidca va ramane tuturor intiparita in memorie.

| LisaJulie a răspuns:

Cauta oameni care au lucruri in comun cu tine, vorbeste cu ei despre materiilor lor preferate, ce le place sa faca in timpul liber, despre pasiunile lor, serialele, filmele si emisiunile lor preferate! Astfel se vor crea prietenii indelungate care pot dura mult dupa liceu! Multa bafta!

| Miruna333 a răspuns:

O sa vezi ca totul e mai rau in imaginatia noastra, in realitate nu este atat de rau. Cateodata vei ramane surprinsa la ce rau te asteptai, si nu se intampla asta, ci ai parte de surprize.
Incearca sa fii pozitiva si realista. Nu este vreun pericol de care sa te temi, nu se va intampla nimic. Incepi o noua etapa si este normal sa te simti nelinistita.

| ZappyTV01 a răspuns:

Eu in locul tau nu aveam emotii!

| Zaccaria a răspuns:

Nu mai fi speriata ca n ai de ce, fix asa eram si eu cand am intrat la liceu, o sa te imprietenesti din prima zi cu cineva garantat si usor usor te cunosti cu toti, poate o sa ai colegi de treaba. Ai doar emotii si e cam normal, dar cand ajungi in punctul ala o sa vezi ca n o sa mai ai nimic. Daca te ajuta, gandeste te doar ca fix in situatia ta sunt si colegii tai!