| barbyr0z.ex.fantadelamaye a întrebat:

incep scoala `n strainatate pe 14!:-s si ma simt asa naspa! nu am prieteni, o sa simt in plus printre ei...cum ar trebui sa ma comport?straight facece ar trebui sa fac :-s ca am prea multe emotii?!laughing

8 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Mereu e greu la inceput...stiu cum e ptc si eu am schimbat scoala si prima data nu am fost primita prea bine... dar apoi m`am imprietenit cu toti si acum e totul okhappy
Daca stii limba lor nu ai cum sa nu te integrezi, cu siguranta iti vei face un prieten, doi, care apoi iti vor faca cunostinta si cu ceilaltihappy.
Trebuie sa scapi de emotii si sa ai incredere in tine, astfel te vei integra mai usorwinking big grin happy.
Succes!happy

| micurutza2005 a răspuns:

Daca stii limba e simplu o sa te imprietenesti repede daca nu o sa inveti repede limba si tot o sa fie ok, o sa-ti placa si o sa te obisniuesti repede nu ai de ce sa -ti faci griji.pa

| Anna_1499 a răspuns:

Si eu am trecut prin asa ceva. pai o sa vina cineva la tin ei o sa. etc etc. faceti cun etc. priveste partea pozitiva.care nu'mi vine in minte acumlaughing succes>big grin

| NewFolder a răspuns:

Da si eu incep scoala tot in strainatate crying((
cryingcryingsad

| sticss a răspuns:

Emotii?tongue nu trebuie sa apara asa ceva la tine. mai bine fi tu insati fa-ti prieteni noi... si considerai prieteni vechi si cel mai bine sa ai grija ce prieteni iti faci... nu trebuie sa ai emotii... si eu am.batting eyelashes insa stiu ca eu cunosc jumatate din liceu :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal sa te simnti naspa... dar asta nu inseamna ca trebuie sa fii naspa.
Te bagi in seama cu, colegii.si totul o sa fie bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna fanta... sunt doua posibilitati:
1. daca stii limba macar cat de cat incerci sa fii cat mai naturala si vorbesti cu colegii si le dai de inteles sau daca ai mai mult tupeu chiar le spuii sa te ia usor ca nu iti este usor sa fii in alta tara cu alta lume in alte locuri etc. si multi o sa te inteleaga s o sa te ajute sa iti faci prieteni sa inveti locurile si sa inveti limba din ce in ce mai bine...
2. daca nu stii limba important e sa ai un zambet larg chiar daca timid, deoarece asa o sa degaji o energie pozitiva si noii tai colegi o sa te ia de bine si o sa iti fie alaturi sa te ajute sa inveti limba sa te obisnuiesti cu profesorii si obiceiurile lor.
tine minte, chiar daca esti timida la maxim important e sa fii vesela si sa fii deschisa, sa se vada ca vrei sa inveti si sa iti faci prieteni, pentru ca daca tu (din rusine sau alte motive) o sa fii morocanoasa noii tai colegi o sa aiba impresia ca esti figuranta si antipatica si o sa te ia la misto si nu o sa-ti faci prieteni. bineinteles in orice caz o sa fie si persoane mai putin prietenoase si mai mult rautaioase dar nu trebuie sa iti faci grija in privinta asta. odata ce tu si familia ta ati hotarat sa schimbati tara trebuie sa fii tare si sa treci peste gurile rele si glumele proaste si privgiri rautacioase asupra ta. Crede-ma tio spun din propria experienta. si eu am plecat in afara la 10 ani si am mers la scoala acolo si pentru o fetita de 10 ani e destul de greu. dar acum la 18 ani m-am intors in tara si acum sunt la scoala in romania. deci a trebuit sa trec de multe ori de capitolul locuri noi colegi noi profesori noi locuri noi obiceiuri noi, si iti spun siggur ceva. e mult mai usor sa te inveti in afara cu persoane noi deoarece in romania lumea este mult mai rea si invidioasa. deci o sa fie bine. happyhappyhappy daca ai nevoie de vreun sfat, o vb buna, lasa-mi un mesaj... o sa te ajut cum pot. bafta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei sper sa-ti mearga bine. Poti sa-mi dai Id tau sa vorbim ca si eu as dori sa urmez o scoala in strainatate si poate ma ajuti Id meu este ella_nastase pupici :* si adauga-ma in lista