| Giorgiii a întrebat:

( intrebare pentru fete) A m13 ani si nu sunt dezvoltata, dar de putin timp am observat pe lenjerie o substanta alba uneori incolora. Azi cand am mers la scoala mi-am pus un absorbant subtire si cand l-am dat jos era vizibila din nou acea substanta. Ce trebuie sa fac? Sau sa stiu?

Răspuns Câştigător
| lovecats123 a răspuns:

E secretia viaginala, tipica acestei varste. E semn ca incepi sa te dezvolti. Stai linistita, si eu la incepit imi faceam griji dar am aflat ca este perfect normal si se intampla tuturor fetelor.Ai grija totusi ca s-ar putea sa iti vina menstruatia. Peste 1 luna sau 1 an...totusi nu este nevoie sa porti mereu absorbant ci doar sa ai unul cu tine de rezerva.In general prima menstruatie te ia pe nepregatite, dar trebuie sa fii atenta la seMNE (te doare spatele sau burta, sanii etc). Inca ceva...stiu ca in ziua de azi la 13 ani unele au deja corpul dezvoltat dar nu este normal.Sa nu te intristeze ca nu esti dezvoltata, o sa vina si randul tau

3 răspunsuri:
| Argent_Britney_1999 a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa iti vina ciclul, nu e nimic grav deci nu ai de ce sa te sperii

| ioanaKevlar a răspuns:

Se numeşte secreţie. Nu ai de ce să îţi faci griji, fiind absolut normală. O vei avea câţiva zeci de ani (până la menopauză cred, asta însemnând cam până pe la vârsta de 50 de ani).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată :)

Scurgerea vaginală alb-gălbuie despre care spui ( "substanta alba uneori incolora" ) este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.
Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune!