| Alis57 a întrebat:

Buna, iubitul meu este plecat pe camion pentru o lună si nu stiu cand ne vedem, vorbim non stop, însă la telefon nu știe niciunul nimic ce să zică, adica povestim de ziua fiecaruia cine ce a facut si după stop, stam si care 10 minute in telefon fără să scoatem o vorba, mentionez ca suntem impreuna de 1 an jumate si lipsa asta de comunicare a fost mereu, imi puteti da exemple de conversații pe care sa le fac cu el?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Na păi dacă nu mai ai ce vorbi atunci închide apelu și vorbiți când aveți altceva de spus. nu trebuie să stai cu orele la telefon numa de dragu de a sta dacă n-ai ceva de vorbit. mai bine vorbiți mai des și pe durate mai scurte când chiar aveți ce.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu chiar nu pot să îți dau așa ceva.
Ce înseamnă conversație? Con-versație. Să împărtășești informația ( cuvinte plus emoții) împreună cu ajutorul vocii.
Ai ceva de spus celulalt, spune. Dacă nu, e absurd.

| Alis57 explică (pentru sadrian46):

Eu voiam subiecte sau exemple de subiecte.

| sadrian46 a răspuns (pentru Alis57):

Și ce înțelegi prin subiect de conversație?
Chiar că nu înțeleg ce vrei.
Uite un exemplu de subiect. Cum clocesc ouăle pingunii din Antarctica.
Pot să îți dau un milion de asemenea subiecte.
Are vreo valoare pentru tine sau pentru el un asemenea subiect? Nici unul.
Ce ai de împărțit tu cu el în viața asta, dacă aveți ceva de împărțit, căci spui că este iubitul tău, dacă acest cuvânt înseamnă ceva pentru tine, poate deveni subiect de conversație.