| VasileMadalinaElena a întrebat:

Joi trebuie sa completez fisa de admitere si nu ma pot hotărî intre aceste doua profile,,stiinte ale naturii´´ si ´,,mate-info´´.Va rog, puteti sa-mi dati niste sfaturi si sa-mi spuneti care este diferenta dintre ele doua? ...La evaluari am luat 9.80 la mate si 9.20 la romana.Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Freudian a răspuns:

De viitor sunt toate dar nu liceul iti face un viitor ci facultatea. Deci in functie de ce meserie crezi ca iti place si o sa ai, facultatea aia o sa o urmezi. Ca sa poti urma o facultate anume nu prea conteaza profilul liceului, totusi e nevoie sa termini liceul cu o medie mare. Am luat-o invers ca sa ajung si la raspunsul corect. Daca esti foarte BUNA la matematica ( nu ma refer la note mari care se pot da si ...altfel) atunci pune la optiuni mate-info si o sa mananci pe paine matematica si fizica de o sa ti se increteasca parul si nu e de gluma. O sa ai mai putine ore de limbi straine biologie si alte stiinte umane unde e nevoie de multa memorie si putina logica.Pentru ca deja esti buna la Mate o sa faci fata si o sa termini liceul cu medie mare si o sa ai sanse mari la o facultate ce foloseste matematica fizica sau informatica de baza. Daca o sa intri la Stiinte ale naturii o sa fie mai usor o sa faci 2 ore de mate pe saptamana unde o sa iei nota 10 daca stii cat fac radical din 25 dar o sa te puna jos limbile straine geografia si istoria. Gandeste-te bine vezi ce alegi. Poti sa te razgandesti si dupa ce termini liceul dar e mai usor daca ai sti de pe acum ce vrei sa te faci cand vei fi mare! laughing

6 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Mate -info e mai de viitor. Dupa terminarea liceului daca vrei sa dai la o facultate, universitate ai mai multe variante.De exemplu poti da la medicina si multe altele.Tu faci cum stii sau cum iti place sar s-ar putea sa te razgandesti in privinta meseriei pe care ai vrea sa o practici si atunci e mai bine sa dai la mate-info.Asa gandesc eu, tot in clasa a9-a trec.Succes!big grin

| TheDifference a răspuns:

Mate-info ar fi mai bine, deoarece din cate stiu pana in clasa a 10 vei avea aceleasi ore ca la stiinte, dar de aici poti sa continui cu orice facultate vrei, plus ca vei primi o diploma de informatician care ar putea sa te ajute in viitor

| Colors a răspuns:

Buna! Mai intai de toate vreau sa iti spun ca nu conteaza ce liceu faci,poti urma orice facultate doresti!

Iar acum legat de intrebarea ta,sfatul meu ar fi sa urmezi ce crezi tu ca ar fi mai bine pentru tine! Daca iti place matematica este foarte bine sa urmezi profilul mate-info, spun asta pentru ca nu toata lumea are calitatea ta de a sti si a intelege matematica foarte bine, acolo vei face mai multe ore de matematica pe saptamana fata din generala. Profilul stiinte-ale-naturii acolo se face mai multa chimie si biologie plus pe langa astea si niste module adica materii de specialitate ce tin legatura cu profilul.

Vreau sa te felicit ca esti una dintre elevi buni la mate si cu rezultate dupa cum se vede foarte buna la evaluarile nationale!
Urmeaza ce crezi ca este mai bine pentru tine, iar daca poti profilul mate-info este foarte bun. Oricum cum ti-am mai spus nu conteaza liceul, dupa poti urma orice facultate doresti! In legatura cu decizia ta este bine sa te sfatuiesti si cu parintii si sa faci alegerea cea mai buna pentru tu! Tu sti cel mai bine ce poti:* Mult succes in toate si in viata!

| Colors a răspuns (pentru Colors):

Imi cer scuze pentru micile greseli big grin

| chriss_4644 a răspuns:

Daca ai luat 9.80 la mate inseamna ca iti place matematica si merita sa mergi la mate-info. o sa ai 4 ore de mate 3 de fizic si o sa faci informatica care este foarte dificila. in rest e totul bine. daca iti place mate fizic si informatica e ok sa mergi la mate info. despre stiinte ale naturii nu stiu prea multe dar banuiesc ca este mult mai usor la aceste materii.

| TheDifference a răspuns (pentru chriss_4644):

Nu trebuie neaparat sa ii placa matematica daca a luat 9.80 si eu am luat 9 si am invatat mai mult in sila, din nevoie...