| Carolinee a întrebat:

la toate fetele din clasa le-a venit menstruatia si mie nu mia venit! in plus am in clasa o fata cu un an mai mare si stau un banca cu ea simi face mereu ciuda ca ea are sanii mari si i-a venit menstruatia! in plus plus nu am sani ( am 12 ani)!
help help help!

7 răspunsuri:
| MaeRi a răspuns:

Mie mi-a venit menstruatia la 14 ani.Sa sti ca este mult mai bine daca te dezvolti mai tarziu, vei fi mai mult timp tanara.Eu am 18 ani si inca mai sunt in dezvoltare, lumea imi spune ca am 15-16 ani.Decat sa ai 12 ani si sa fi dezvoltata foarte mult si lumea sa zica ca ai 20 laughing Iti zic eu ca e mai bine sa te dezvolti mai greu.Sani sunt in crestere pana la 23 ani.Depinde si de corpu fiecaruia.

| itscloudyoutside a răspuns:

Stai calmă, nu există o vârstă anume la care să îţi vină menstruaţia. E adevărat că, mai nou, celor mai multe fete le vine destul de repede (pe la 10-12 ani), dar poate la fel de bine să îţi vină şi la 16, nu e bătută în cuie chestia asta. Don't panic, o să-ţi vină atunci când e timpul potrvit. Şi ignoră-le pe aşa zisele tale colege, pentru că nu au niciun motiv să râdă de tine (chiar nu văd ce e de râs aici).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mare motiv de mandrie are ca i a venit menstruatia. I se pare asa placut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu cind aveam 12 ani vroiam sa am sinii mari, dar acum ca am 18 ani sunt destui de mari si as vrea sa fie mai mici, dar asta e,

| olivert1310 a răspuns:

Nu toate fetele se dezvolta la fel, daca la tine intarzie asta nu inseamna ca nu va veni niciodata sau ca nu-ti vor creste sanii niciodata, mai asteapta, toate la randul lor. Ai doar 12 ani, esti inca un copil, nu te mai speria si nu o mai lua in seama pe colega ce-ti face in ciuda, ea nu realizeaza ce inseamna menstruatie si sani!

| MetaLgirl a răspuns:

Depinde de fiecare. Intr-o vara de exemplu poti sa te dezvolti foare mult, nu e motiv de ciuda " ca nu ai sani " : )). ai grija de tine, e bine asa cum esti : * Fundita; o3?

| allyynnaa a răspuns:

Nu toate fetele se dezvolta la fel, daca la tine intarzie asta nu inseamna ca nu va veni niciodata sau ca nu-ti vor creste sanii niciodata, mai asteapta, toate la randul lor