| Lyndsey a întrebat:

Lumea zice ca trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa.Ce trebui sa mananci? Voi ce mancati? Chiar daca esti slab, trebuie sa faci sport?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Eu cand aud asta, ma gandesc la evitarea exceselor si a mancarurilor prea procesate, pline de aditivi sau grele. Eu sunt vegana (nu consum nimic ce contine produse animale sau derivate ale acestora; mai pe scurt, manand doar "de post", sa zic asa), dar nu am facut alegerea asta in special pentru sanatate. Ca sa dau cateva exemple, dimineata beau o cafea si mananc un fruct si niste unt de arahide cu gem, pe paine de secara, la pranz o salata sau paste cu branza din soia (tofu), niste biscuiti si alte fructe, iar seara ceva gatit, cum ar fi cartofi copti, mazare, linte, piure de cartofi, orez cu ciuperci si asa mai departe. Modul asta de alimentatie este considerat realtiv sanatos, atat timp cat ai grija sa consumi alimente din care iti iei proteinele, fiindca legumele si fructele sunt slabe din punctul asta de vedere. Cat despre sport, este recomandat sa faci chiar daca esti slab, pentru a te mentine in forma. Eu una nu fac, fiindca sunt mai comoda de felul meu, iar singura forma de miscare pe care o fac este mersul pe jos sau cu bicicleta/ rolele.

| Lyndsey explică (pentru thegatekeeper):

Eu stiam ca celor care nu consuma carne si lactate li se spun vegetarieni, nu vengani.Li se mai zice si asa sau ai gresit?happy

| thegatekeeper a răspuns (pentru Lyndsey):

Din punct de vedere strict al dietei, pot fi numiti vegetarieni (sau vegetarieni stricti). Insa pe langa faptul ca nu consuma nimic de origine animala, nu folosesc produse cosmetice care au in compozitie ingrediente care provin de la animale sau care au fost testate pe animale, nu cumpara haine din piele, lana sau matase si evita orice produs de felul acesta. Deci diferenta intre vegetarienii stricti si vegani sunt produsele de origine animala care nu au de-a face cu mancarea big grin.

| Lyndsey explică (pentru thegatekeeper):

WOW... poti rezista fara sa mananci carne si lapte?laughingce varsta ai? de la ce varsta esti vengana? mersihappy

| thegatekeeper a răspuns (pentru Lyndsey):

Da, fiindca nu este ceva ce imi este impus, ci este alegerea mea, de care imi este usor sa ma tin. Am 17 ani si jumatate si sunt vegana de un an si vreo 2 luni. Initial renuntasem doar la carne, insa m-am mai documentat si am aflat ca exploatarea animalelor nu este realizata doar de industria carnii, ci se face sub mult mai multe aspecte, aproape din orice domeniu. Prin urmare, am decis ca nu vreau sa mai particip la asta, in masura in care pot eu, chiar daca animalele sunt utilizate in continuare pentru mancare, haine si alte produse, o mare parte dintre ele nefiindu-ne chiar necesare existentei si avand inlocuitori naturali sau sintetici.
La capitolul mancare este cel mai simplu, fiindca gasesc foarte multe tipuri de alimente, in felul asta neputandu-ma plictisi si avand la dispozitie o varietate destul de mare. Chiar mananc mai variat fata de cum mancam atunci cand nu eram vegana, am descoperit multe alte retete si tipuri de mancare.
Gasesti aici mai multe despre stilul acesta de viata, daca doresti:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Veganism
Cu multa placere :).

7 răspunsuri:
| Angelofdemon a răspuns:

Bună
Mănânci des și puțin. Vara fructe dar nu în exces, sport foarte mult. Fără ciocolată, fără înghețată fără glucide decât foarte puțin. Dacă se poate câte 45 de minute să faci sport intens de 3 ori pe saptamană ar fi bine, la o sală de forță. Nu mânca seară, nu mânca grăsimi, nu consuma alcool.
Succes.

| daassh a răspuns:

Sportul inseamna sanatate, nu conteaza ce varsta,greutate ai, o alimentatie sanatoasa consta in alimente echilibrate sa contina atat proteina glucide si lipide pentru bna functionare a corpului, consumarea mai putina a alimentelor de fast-food,macaruri "grase",dulciuri,prajeli,etc sa ai o alimentatie,ao bogata in proteina[carne, lapte(si derivatele lui), oua, soia) si mai putine glucide, lipide(dar nu le neglija ca si ele au un rol bine inteeiat in buna functionare a organismului). Succes!

| lolium a răspuns:

Azi toata lumea promoveaza un stil de viata sanatos, bazat pe diete si sport.Si asta pentru ca ele chiar te ajuta sa te simti si sa arati mai bine, sa ai mai multa incredere in tine atunci cand te privesti in oglindahappy. Totusi nu ar trebui sa exageram infometandu-ne si facand exercitii fizice pana la epuizare.E suficient sa evitam cat de cat mancarurile nesanatoase si sa practicam un sport care ne place :mersul pe bicicleta, cu rolele, alergatul