| alexandralove596 a întrebat:

ma ameninta o fata de la scoala ca vrea sa ma bata si eu nu stiu sa ma bat,va rog sa ma ajutati ca nu vreau sa imi iau bataie de la ea, sunt foarte nesigura pe mine, cum as putea sa fiu sigura pe mine? va rog din suflet sa ma ajutati

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca totusi incearca sa te loveasca o apuci de par.Si nu ii dai drumul. Fetele tin foarte mult la parul lor. Daca il are si mai lungut e si mai bine.Dar las-o pe ea sa faca prima gestul.Pentru eventuali martori.

| Radu284 a răspuns:

In general, fetele nu stiu sa se bata. Daca ai un frate sau prieten care se pricepe un pic, roaga-l sa te invete cateva chestii despre bataie. Eventual tata? Daca nu, cauta pe youtube.

| ElenaSA a răspuns:

Aici nu este vorba de a fi sigura pe tine.Ar trebui sa informezi persoanele care raspund de siguranta ta in scoala: diriginte, profesori, director.

| Costas_Camelia_1976 a răspuns:

Cel mai simplu o ignori sau ii spui doamnei sau dirigentei tale si o sa aiba nota mica la purtare daca se mai intampla

| Pearl01 a răspuns:

Buna. Halal fata o mai fi si aia, probabil o batausa ca una normala, nu face asa ceva. Tu trebuie sa ai incredere in tine, in ceea ce esti si ce faci. Siguranta vine din incredere. De ce nu ai incredere in tine? Cauta problema, raspunde-ti singura si rezolv-o. Nimanui nu-i place sa se bata, iar ca fata e urat. Vorbeste cu parintii sau cu cineva din profesori(de care esti apropiata), spune-le ca te ameninta cu bataia si motivul pentru care o face. La randul tau fii tare pe pozitii, chiar daca in suflet nu esti, fa sa pari ca esti, amenint-o si tu ca daca te va bate si-o va lua si ea exact cand nu se asteapta, ca bataia e pentru oameni prostii si ca orice problema se poate rezolva discutand. Fii tare si nu lasa o proasta sa te calce in picioare. Ia atitudine si daca se va da la tine sa te bata, riposteaza...doar nu oi sta sa dea in tine.