| ZuuZyYyYyZ a întrebat:

Ma numesc Alex am 13 ani jumate. si am multe puncte negre pe nas / cosuri I don't want to see wtf. toata clasa rade de mine. cum as putea scapa de ele va rog frumos ajutati-maaaaa angry angry angry

6 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

O masca eficienta in combatarea punctelor negre este masca obtinuta prin amestecarea pudrei de argila alba cu suc de grepfruit, avand rol de imbunatatire a circulatiei la nivelul fetei si de purificare a tenului.

Amesteca cateva grame de scortisoara rasnite cu putin lapte, cateva picaturi de miere si zeama de lamaie si amesteca pana cand se obtine o pasta omogena. Aplica apoi doar pe zonele cu puncte negre.

De altfel, consumarea zilnica a unui jumatate de pahar de suc proaspat obtinut din aloe vera previne aparitia cosurilor negre, stimuland inlaturarea toxinelor din organism.

Amesteca un pahar de infuzie de seminte de coriandru (racita) cu cateva grame de pudra de turmeric si dupa demachierea in prealabil a tenului aplica comprese cu aceasta solutie.

Aplica pe zonele afectate ulei de arbore de ceai sau amesteca o lingura de apa minerala dezacidulata cu o lingura de bicarbonat alimentar si freaca usor doar zona ce prezinta puncte negre.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Este normal să ai coşuri pe faţă deoarece eşti în creştere, iar dacă colegii tăi râd de tine nu trebuie să-i iei în seamă. Probabil ei nu se pun în locul tău să vadă cum te simţi.
Sfatul meu este să mergi la farmacie şi să întrebi ce loţiune ar fi bună pentru tenul tău şi dispariţia coşurilor.
Pa-pa!

| ZuuZyYyYyZ explică:

Multumesc tuturorwinking bft in continuare

| crazyboy98 a răspuns:

Salut. Stiu cum te simti si la mine e cam la fel dupa cum a mai spus cineva mie mi-au trecut cu sapun dove si ma spalam des chiar foarte des 1 data la ora. Si daca esti mai curajos incearca sai bati cand comenteaza ca mie mi-o scaz 1 punct la purtare ca i-am spart nasu la unu

| Bibliortocel a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu-ti mai asculti colegii. Si pentru cosuri du-te la farmacie si intreaba ce creme sau lotiuni au pentru cosuri sau da-ti cu spirt in fiecare zi. Sper sa iti fie de ajutor mesajul meu.

| Carmen199611 a răspuns:

E normal, esti la pubertate, incearca sa te speli de 2 ori pe zi cu sapun sau un gel impotriva punctelor negre si sa nu mai apleci urechea la vorbele colegilor, totul o sa treaca in cateva luni:*