| anonim_4396 a întrebat:

ma puteti ajuta si pe mine cu ceva.
1. m-am gandit ca poate o sa ma fac criminalista. stiu ca trebuie sa dau la academia de politie, dar nu trebuie mai intai sa dau la un liceu obisnuit si apoi la o facultate sau ceva da genu de politie?
2. ce medii trebuie sa ai ca sa intrii acolo?
3. in ce oras sunt aceste "facultati, liceuri, de politie"

Lamuriti-ma si pe mine va roooog!

Multumesc

Răspuns Câştigător
| Bog15 a răspuns:

Vecinul meu a facut mate-informatica la un liceu teoretic si a intrat primul la academie de politie in anul respectiv, deci nu conteaza liceul atat de mult, cand conteaza sa ai conditie fizica buna si sa inveti materiile respective foarte bine (alea le inveti in paralel cu cele pentru bac in ultimu an)

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| itsnotmyname a răspuns:

In Cluj exista o scoala pentru agenti de politie. De-acolo nu prea ai cum sa iesi criminalist. SIngura academie se afla la Bucuresti. Un sfat, pentru Academia de Politie trebuie sa dai proba din limba romana, iata si prima lectie: forma corecta de plural al substantivului ''liceu'' este ''licee", si nu "liceuri". SPOR!

| SpEcIaL1 a răspuns:

Doar in bucuresti.Adrian?
am inteles ca este si in cluj nu?