| SubsemnatuTalentatu a întrebat:

Buna!
maine o sa o cunosc pe mama prietenei mele...big grin si vreau sa las o impresie placuta cum credeti ca ar trebui sa ma port ce sa'i spun... se mai spune imi pare bine de cunostinta?
MS :*...

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poarta-te politicos, nu a venit la tine niciodata un copil de ala super educat pe care toate mamele l-ar vrea?laughing Ia-te dupa comportamentul aceluia si anume fa-i cam asa:
- Vorbeste-i cu dumneavostra in orice caz
-nu-i zice in niciun caz pe numele mic
-adreseaza-te eventual cu doamna... [numele de familie]
-sterge-te de presul de la usa inainte de a intra ca sa nu faci urme:d
-descalta-te inainte sa intri
-adu-i un buchet de flori mai mare pentru iubita ta si unul mai mic pentru mama ei
-Salut-o cu sarutmana sau buna ziua/buna seara etc.
-Daca o vezi ca are treaba prin casa intreab-o daca poti sa o ajuti
-Pune mana la gura cand casti/tusesti
-Nu te baga peste ea sau altcineva duin incapere cand vorbeste
-nu vorbii cu gura plina
Stiu, suna de parca le-am luat din codul bunelor manierElaughing, dar nu de acolotongue dar asta o va face sa-si dea seama ca esti un baiat cu bun simt si cu cei 7 ani de acasahappy. Succes!^^happy

| iiSceneXX a răspuns:

Daca chiar vrei sa lasi o impresie buna, trebuie sa fii tu insuti. Daca ea te place pentru ce esti, si mama eiva face la fel. Nu trebuie sa fii nu stiu cat de zambitor sau politicos ca nici asa nu arata bine. Demonstreaza-i ca o iubesti pe fata ei, si ca meriti sa fii partenerul ei. Fii cat se poate de original, relaxat s.a.m.d. Poti sa spui ca iti pare bine, ca are o fata frumoasa si din astea, dar sa nu exagerezi. Sa nu ai un limbaj vulgar, dar nici foarte frumos. Fii tu insati si vei lasa o impresie pozitiva. Sa stii ca mamele isi dau seama cand un baiat e potrivit sau nu pentru fetitele lor, si daca acela nu zice nimic. Incearca sa fii calm, cu picioarele pe pamant, si sa o tradeti cu respect. Ca si cum ar fi mama ta. Daca este o fire ok si prietenoasa, te va accepta din prima. Daca este ingamfata, o va face mai greu. Dar oricum, nu fi prefacut, ca mamele depisteaza asta in 2 minute. Fii tu si gata.

| Papusik a răspuns:

Demonstreaza-i ca o iubesti pe fata ei, si ca meriti sa fii partenerul ei. Incearca sa-o lauzi pe fiica ei.( spune-i si tu ca e frumoasa, ca seamna ff mult cu mama ei, ca e bine crescuta etc )
Apoi ii raspunzi la intrebarile care ti le pune [ca sigur o sa-ti puna ] cu calm, si nu monosilabic [Da/Nu] mai dezvolti si tu ideea etc.

Hai ca te pricepi
Bafta happy

| BlackScorpion07 a răspuns:

Da sa ii spui ca iti pare bine de cunostinta si sa raspunzi frumos la intrebarile pe care sigur o sa ti le adreseze si sa-i spui ca o sa ai grija de fata eibig grin

| Măcrin a răspuns:

Fii relaxat!
poti sa spui "ma bucur sa va cunosc"
nu folosi cuvinte(expresii) de argou
imbraca-te normal. adica fara sa iesi in evidenta cu ceva
nu incerca sa pari ce nu esti sau mai mult decat esti

| alina_9360 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te comporti normal,sa nu ai emotii si sa ai multa multa rabdare.Or sa fie probabil multe intrebari din partea mamei prietenei tale la care trebuie sa ii raspunzi cu calm,dand dovada ca esti un baiat politicos si potrivit pentru fiica ei.O sa fie ceva mai dificil dar o sa te descurci si o sa faci o impresie buna cu siguranta! Cat despre fraza asta"imi pare bine de cunostintza", inca mai e in folosintza, deci merge! sper ca ti-am fost de folos multa bafta...o s aai nevoielaughing