| ingerpierdut_1062 a întrebat:

Buna mama e o fire mai neintelegatoare, am dureri mari de gat incat nu pot inghiti, am frisoane si ma doare foarte tare capul, insa ea nu renunta a ma duce la scoala desi ma simt foarte rau ce pot face ca sa o conving. Sa stiti ca este adevarat chiar ma simt rau si nu este un simplu pretext pentru a scapa de scoala deparece imi place, dati-mi sfaturi

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Spune-i ca, in starea in care esti nu poti fi eficienta la scoala, si ca daca mergi, sa nu se mire daca vei lua note mici. Un parinte se teme mai mult ca orice de notele copilului sau in ce priveste scoala. Vei vedea, un parinte intotdeauna prefera sa il scuteasca pe copil de scoala decit sa stie ca va lua o nota mica.
Si, daca ai frisoane, inseamna ca ai si febra, deci pune-ti termometrul si arata-i ca nu esti atit de sanatoasa pe cit crede ea.

| annna a răspuns:

Pai o rogi sa te duca la doctor si acolo va observa ca ai dreptatewinking

| Andreeiutzav a răspuns:

Buna! mama ta chiar ca nu e intelegatoarestraight face poti face ca ea te duci prima ora si pe urma le spui profesorului ca te simti rau ai frisoane, iar acesta te-va trimite acasa, si sa ii spui mamei tale ca a spus profesorul sa nu mai vii la sk pana nu te faci binewinking deoarece ii inbolnavesti si pe cei lalti copiihappy.Sa speram ca va functiona!
Insanatosire gravnica!

| MeUFO a răspuns:

Bună! Măsoară-ţi temperatura şi arată-i termometrul.
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ Sper să-ţi placă!

| Yoshi87 a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa te duci singura la doctor...nu cred ca dupa ce va vedea ce ti-a prescris doctorul va mai avea ceva de camentat...winking

| MissA_5169 a răspuns:

Pai. eu faceam asa : nu ma miscam din pat si sa ma bata mi`e rau fratee` sa ma omori dar nu-i ma misc // sunt si eu o fire mai. exgaerata deci sunt in stare de orice.happy

eu zic sa discuti cu ea sa i arati si sa i spui ca in scoala este si viroza asta si se va agrava si ca tot pe tine va pica vina. Daca nu vrea du-te la scoala, tu stai in banca [ o metoda sa nu te mai doara este UITATUL ata timp caT UITI creierul nu mai poate procesa deci uita stai cu gandul in alta parte, fi duspusa orice sa scapi atata timp cat ea nu te lasa ]. eu asi apela la a 2-a pentru ca prima da un aier de indiferenta fata de parinti. si cel destept cedeaza primul happy