| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

Mama mea a aflat despre mine şi prietenul meu ( am 16 ani ), şi de-atunci se comportă cam ciudat. adică, mă tratează cu indiferenţă uneori şi vorbeşte sictirit cu mine, sau pare nervoasă, însă nu-mi zice nimic. Şii de când a aflat, mă cheamă foarte devreme în casă, de pe la 8.

Nici nu ştiu ce să fac, că nu bine ies afară şi trebuie să plec înapoi. Ce sugeraţi să faac? că în momente ca astea îmi vine să plec de-acasă.

10 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Să-i spui tot ce te doare cu calm și răbdare.
Așa puteți rezolva împreună situația.
Baftă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cere-i scuze, explica-i ca majoriatea fetelor de varsta asta au prieteni si minte-o ca nu e nimic serios intre voi si desigur cere-i scuze.

| Emmeii a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuză-mă, dar nu văd de ce să îi cer scuze ei. Pentru că am şi eu un prieten?

| anonim_4396 explică (pentru Emmeii):

Cam ai dreptate.

| VladGH a răspuns:

In momente ca astea trebuie sa ii dai un sut in fund prietenului tau si sa iti ceri scuze de le mama ta, ii saruti mina ca te-a crescut o capra de 16 ani care nu stie cum sa respecte o mama. Mama ta daca este o femeie normala este clar ca stie ce riscuri sunt la virsta asta, atit cit esti minora esti pe raspunderea lui mata. Ce rau fac? Ce rau fac? Da, ca lla inceput nu faceti nimic rau, dar daca iti pune mina intre craci prietenul, vei veni cu burta plina la mama. Gata m-am descarcat laughing

| Emmeii a răspuns (pentru VladGH):

Da, ai dreptate, ce-i drept şi am vorbit cu prietenul meu despre asta şi i-am zis că nu am de gând să-mi încep viaţa sexuală pentru că e mult prea devreme. Sunt conştientă de asta. ^^

| Liiiax99 a răspuns:

Cred ca o deranjeaza ca ai un prieten la varsta asta.

| Emmeii a răspuns (pentru Liiiax99):

Nu e ok ca la 16 ani să am un simplu prieten?

| Liiiax99 a răspuns (pentru Emmeii):

Pai, ba da, dar e poate asta simte...

| OchisorVisator a răspuns:

Pai o mama vrea sa stie cat mai mult despre fiica ei. faptul ca acum a aflat ca ai o relatie importanta de care nu i-ai zis o poate deranja foarte tare, indiferent de varsta. din cate am inteles, (desi eu gresesc des) i-ai ascuns faptul ca ai un iubit. mi se pare normal sa o deranjeze.
cum explic reactia ei: probabil ca s-a gandit ca daca faci ceva destul de important fara sa vrei s-o anunti, te crezi in stare sa te descurci singura, ca nu crezi ca mai ai nevoie de ea. asadar, se comporta ca atare.
eu te sfatuiesc sa vorbesti deschis despre asta, alta solutie nu gasesc.