| alexutza222 a întrebat:

Merita sa dau atestat ECDL? Sunt eleva la liceu si daca l-as da as face-o in ideea ca m-ar ajuta la obtinerea unui job, la cv, nu pentru ca 'scap' de proba de bac care oricum e banala. Asadar ajuta atestatul ECDL la cv, job daca eu vreau sa fac psihologie sau oricu o facultate de genul asta(jurnalism, teatru, istorie, sociologie) pentru domeniile astea ajuta la cv, job?

1 răspuns:
| thegatekeeper a răspuns:

Ajuta intr-o oarecare masura, insa nu reprezinta ceva extrem de util, din punctul meu de vedere. Intr-adevar, proba de competente digitale din cadrul BAC-ului nu este deloc dificila si se poate obtine cu usurinta un punctaj de peste 70. In plus, modulele ECDL se platesc, iar pretul este destul de ridicat, dupa parerea mea. Daca esti dispus sa parcurgi modulele, sa dai examenele respective si sa le platesti si consideri ca ti-ar putea fi de folos, le poti da, atunci. Insa nu iti va fi extrem de util, in final, in special daca spui ca nu prea vei avea treaba cu domeniul IT.