| anonim_4396 a întrebat:

Bunahappy. Mi-am facut un tatuaj micut pe incheietura si tipul de acolo mi-a zis sa ma dau cu o crema(Baneocin) cand e pielea uscata aprox de 3-4 ori pe zi si sa nu dau mult.Acum problema e ca am uitat sa il intreb pentru cat timp trebuie sa ma dau cu crema aia si daca va trebuie sa ma dau cu vreo crema ca sa hidrateze.Cine si-a facut tatuaj va rog sa imi zica si mie despre intretinerea lui.Multumesc

3 răspunsuri:
| Foca a răspuns:

Dai cam 1 saptamana jumate pentru ca sa nu ai problemewinking funda pls

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dai pana cade coaja de doua ori pe zi dim si seara ...sa nu dia cu crema de galbenele ca se inverzeste schimba culoarea tatuajului mi-am facut si eu tot la incheietrabig grin

| rOsCaT_3399 a răspuns:

Uite cum am procedat eu:
- Se inlatura bandajul dupa circa 2 ore (folia pe care ti-o pune cel care ti-a facut tatuajul
- Se curata zona tatuata cu apa calduta si sapun antibacterian (eu am folosit un sapun protex)
- Se aplica un strat subtire de Bepanthen Unguent si se maseaza pana intra in piele
- Se repeta operatiunea de 2, 3 ori pe zi, astfel incat tatuajul sa fie in permanenta curat (eu m-am dat dimineata, la pranz si seara

In perioada de vindecare sunt interzise:

-Baile in piscine sau ape murdare,
- Lovirea sau zgarierea tatuajului,
- Ruperea crustei formate sau scarpinatul in cazul in care apar mancarimi,
- Expunerea la raze UV (ultra violete) cel putin 2 saptamani.

Timp maxim de vindecare 10-14 zile!