| monyk a întrebat:

mi s-a intamplat de multe ori sa trec prin anumite locuri pe unde nu am mai fost si sa am impresia ca am mai fost acolo si cunosc destul de bine locul desi cu siguranta nu am mai fost, de multe ori am acest sentiment, parca am mai fost... voi ati patit asta? ce credeti ca inseamna asta? va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Ralux a răspuns:

Sigur, mi s-a intamplat.
Senzatia deja vu.
Insa eu si visez unele locuri.
De mai multe ori am visat un loc, o scena si s-a intamplat.
Sper sa nu am super-puteri paranormale laughing))).

Have a very nice day! big hug
XXXkisskisskiss!

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o senzatie de deja vu, li se intampla multora. Se pare ca creierul nostru face niste conexiuni gresite si ne ofera aceste iluzii. Nu au nici o semnificatie.

| daii a răspuns:

Deja-vu.

| inna a răspuns:

Da mi s-a intamplat...nu e nimic iesit din comun, multora li se intamplawinking

| cioko19 a răspuns:

Buna monyk!

Da, mi s-a intamplat.
Si nu numai cu locurile, ci si cu oamenii. thinking

| ViVi a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat de multe ori sau de multe ori am visat si mi s-a intamplat a doua zi thinking ciudat nu?

| den a răspuns:

Asa patesc si eu laughing...cateodata cand mi se intampla un lucru..park stiam ca se va intampla..am asa o senzatie ciudata

| canarita a răspuns:

Chiar ma bucur ca ai abordat un astfel de subiect! da, am simtit de cateva ori foarte puternic acest sentiment, desi mergeam pentru prima data undeva stiam locul, imi era atat de familiar...este un sentiment bizar, de nedescris. Nu mai stiu exact unde am citit ceva de spiritul ancestral, se spunea ca avem un spirit material, care sta in permanenta in corp pana acesta moare si unul ancestral, in spatiu. Cel ancestral este capabil sa realizeze telepatia, visele.se spune ca atunci cand visezi subconstientul iti trimite imagini ale temerilor, dorintelor, ale undelor pe care le capteaza din univers, acolo unde este spiritul tau ancestral. Dataorita lui, undele pozitive ti le transforma in vise frumoase, cele negative in cosmaruri. asadar cand mai ai sentimentul de dejavu( ca ai mai trait, vazut inainte) ceea ce deja vezi sau traiesti pentru prima data, inseamna ca spiritul tau ancestral a calatorit acolo, in acel loc in momentul in care dormeai, atunci cand subconstientul domina aproape in totalitate, constientul fiind amortit nu realizeaza...atunci cand vezi locul cu pricina, iti amintesti ca l-ai mai vazut. sper sa intelegi explicatia mea. este o teorie a carui baza stiintifica nu stiu in ce fel se poate demonstra pentru ca nu poti monotoriza subconstientul...

| bubukid a răspuns:

E deja vu! si mie mi se intampla dar nu prea des. pur si simplu fac un lucru pe care stiu sigur ca nu l`am mai facut niciodata si am impresia ca l`am facut. se mai intampla

| bugmafia a răspuns:

Buna. si mie mi s-a intamplat la fel daa inainte am visat toata faza locul si cu aproximatie cam si timpul a corespuns. a fost poate o prezicerelaughing

| marga09 a răspuns:

Da se poate intampa. se zice ca ai fost acolo intr-o viata anterioara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-a intimplat in Romania foarte des... dar aici in Germania...doar de vreo 2, 3 ori...Off.Haide! Este normal...nu inseamna mai nimica happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste Deja-vu (deja vazut), este o eroare ce apare in creier. Se pare ca portiunile din creier care proceseaza ce vezi si cea care se acupa de memorie nu sunt legate una dupa alta, ci in paralel. Cateodata informatia de la ochi se duce mai intai in portiunea de memorie, inainte de a se duce la portiunea de prezent si atunci ai impresia ca ai mai trait acel eveniment.

| darkboy_1897 a răspuns:

Deja vu din punct de vedere stiintific este o boala, iar din punctul de vedere al religiei s-ar putea ca noi sa fi fost reincarcati in alte fiinte si ne amintim slab acel loc.