| HySpear a întrebat:

nu stiti niste citate expresive pentru Ion Creanga, Amintiri din copilarie? Ca eu nu gasesc niciunde...

1 răspuns:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

"La placinte înainte, la război înapoi ".
"Voinic tânar, cal batrân, greu se-găduie la drum".
"apara-ma de gaini, ca de câini nu ma tem", "când nu sunt ochi negri saruti si albastri", "cine poate oase roade, cine nu nici carne moale", "fiecare pentru sine croitor de bine".
Alte expresii:
Moş Nichifor: Ia mai daţi-vă şi pe jos, căci calul nu-i ca dobitocul, să poată vorbi...
sau
Dragi mi-erau tata şi mama, fraţii şi surorile şi băieţii satului, tovarăşii mei de copilărie, cu cari, iarna, în zilele geroase, mă desfătam pe gheaţă şi la săniuş, iar vara în zile frumoase de sărbători, cântând şi chiuind, cutreieram dumbrăvile şi luncile umbroase, ţarinele cu holdele, câmpul cu florile şi mândrele dealuri, de după care îmi zâmbeau zorile, în zburdalnica vârstă a tinereţii! Asemenea, dragi mi-erau şezătorile, clăcile, horile şi toate petrecerile din sat, la care luam parte cu cea mai mare însufleţire.