| perceive a întrebat:

nu stiu ce sa cred despre prietena mea... cea mai buna! mereu a fost asa dar eu mereu am crezut ca se va schimba macar pentru prietenia noastra a fost asa :

1. la orele de engleza suplimentar, ma paraste ca nu am facut tema sau ca am copiat tema dupa ea, sau cand nu stiu ma uit la ea in caiet, crezand ca vrea sa ma ajute, dar ea ma spune la profa si ligic, profa o suna pe mami si ii spune, dupa aia ea rade; o intreb de ce face asta si ea spune : " pai... ( sta vreo 5 min sa se gandeasca ce sa minta ). trebuia sa inveti "! eu mereu ii spun secretele mele! ea invata bine.

2. eu mereu ii spun secretele mele, dar ea niciodata nu imi spune nimic despre ea si mai spune ca are incredere in mine... eu cand o vad suparata mereu incerc sa o ajut, sa o ascult, sa ii dau un sfat dar ea nu spune nimic. can sunt eu suparata ea nici macar nu isi da seama, nici nu ma intreaba, te simti bine? ce e cu tine? nimic!

3. este prietena cu fata din clasa cu care nu ma inteleg deloc bine si cand prietenei mele i-a placut de un baiat, i-a spus ei intai, si nu mie, iar mie cand imi place de un baiat, ii spun ei

4.acum suntem in clasa. a 7-a, fiind ca suntem colege, iar din cls. a 4-a de cand suntem prietene nu m-a sunat de 5 ori, eu cred ca de 1000, pe mess mereu eu trebuie sa incep conversatia, ea niciodata, iar cand incep sa vb cu ea eu o intreb ce face imi rasp dar ea nu ma intreaba nimic inapoi!

5. la scoala. vorbeste cu fata aceea, si cu mine deloc, nici nu ma baga in seama! cand venim acasa, vine cu mine doar fiind ca nu are cu cine sa vina, nu multi colegi vin pe acolo, deci cand venim acasa de la scoala ea merge cu cealalta fata, si nici nu ma saluta, si cand o intreb de ce m-a lasat singura spune ca s-a dus pe acolo pentru ca e o patiserie buna in drum!

Mai merita sa fiu prietena cu ea? Mentionez ca eu niciodata nu mam purtat urat cu ea, mereu am incercat sa o ajut! Si mai spune ca e cea mai buna prietena a mea. i-am spus sa ma mai sune si ea; si ea spune ca ma suna cand ajunge acasa, si eu tot astept, si astept, sia atept... RAspundeti va rog, multumesc!?

17 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

E cam complicat aici, nu îţi prea poţi da seama după aşa ceva. pur şi simplu răceşte puţin relaţia, nu o mai contacta atât, etc... dacă va veni înapoi la tine, sper că vei şti ce să faci... dacă nu, asta e, ţi-a răspuns ea la întrebare. Mai află mai bine şi părerile celorlalţihappy

| Victoria a răspuns:

Dupa tot ce ai scris aici, nu inteleg cum o mai poti numi "cea mai buna prietena". Te sfatuiesc sa renunti la asa-zisa prietenie cu ea, nu are rost sa-ti pierzi vremea cu persoane care nu stiu sa te aprecieze. Cauta-ti alte prietene, care sa te inteleaga, pe care sa le intereseze starea ta si cu care sa te poti distra.

| anad a răspuns:

Ea nu te considera prietena. O distreaza sau o flateaza insistenta ta si cred ca iti raspunde si se comporta cu tine dupa cum are toane.Gaseste-ti alta prietena si las-o pe ea ca, daca chiar vrea sa iti fie prietena, te va cauta.

| Razvan a răspuns:

Daca pe domnisoara inculpata o numesti prietena e gravlaughing
Tu ai descris tipologia dusmanului(na ca ma exprim ca regele Guta, slavit fie numele saurolling on the floor)
Serios acum, aici se aplica vorba aia "Apara-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singur"
Tu meriti un prieten adevarat.Toti meritamlaughing
Dar e greu spre imposibil de gasit.
Parerea mea este ca genul asta de relatie te va termina treptat-treptat deci...cauta-ti alta prietena, cu mai multe calitati decat defecte, sau macar cu niscaiva calitati esentiale

| betty17 a răspuns:

Ea nu este prietena ta... te vede doar ca o simpla colega...nu te mai agita atata ca nu merita prietenia ta.winking

succes

| Mjdolhfi a răspuns:

Stii ce cred eu? ca numai merita sa fii prietena cu ea...nu te merita

| madycoco a răspuns:

Sincer fata aceea nu se poate numi prietenasad iti face niste lucruri ft uratesad iti recomand sa fii mai indiferenta cu ea...sa astepti sa vb ea cu tine. sa te sune ea. s vb ea cu tine p mess... daca vezi ca nu merge.gaseste si u alta prietenabig grin succes :*

| pyma a răspuns:

Nu inteleg de ce o consideri prietena ta. Este rautacioasa cu tine, indiferenta, invidioasa, egoista, zgarcita, mincinoasa s. a. m. d. Prietenii trebuie sa fie... un ajutor, un sprijin, colacul de salvare...Imi pare rau pentru tine, dar tare esti naiva. Mai bine singura, decat cu astfel de "prieteni".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As putea zice ca am trecut printr-o situatie similara, doar ca nu eram prietene bune, doar prietene si ak putem zice ca suntem prietene bune. Deci dupa experienta mea, cred ca este prea bagata in seama, incearca sa te racesti si tu fata de ea, si nu mai deschide nicio conversatie pe mes, nu mai iesi cu ea cand te roaga, doar vorbiti asa. Asteapta sa te intrebe ea ce se intampla. este un plan mai rautacios, dar daca tine la tine, trebuie sa cedeze odata si odata... Dar daca vrei sa fim seriosi, discuta cu ea si zi, ca nu mai vrei asa, ori isi schimba atitudinea, ori prietenawinkingwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca a meritat vreodatawinking mi se pare o fata parsivawinking

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Eu nu as considera-o pe aceea fata prietena mea in nici un caz.Nu as face niciodata ceea ce iti face ea tie.Se pare ca prietena aceea de care zici oarecum este invidioasa poate ai tu ceva ce ea nu are. sincer am patit si eu de multe ori sa fie prietena mea cea mai buna invidioasa pe mine din nici un motiv. Ar trebui sa te distantezi un pic de ea si sunt sigura ca daca ea te considera "cea mai buna prietena" se va intoarce la tine si schimbatahappy. daca nu se intoarce la tine ii clar ca relatia voastra de prietenie nu avea nici un viitor.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trecut si eu recent printr-o situatie similara. Toate detaliile pe care le-ai descris tu, ba mai mult "prietena mea" pe langa ca ma barfea si ma vorbea pe la colege (care oricum imi spuneau ca stiu ce fel de persoana e ea), ma si mintea in fata si cand ii spuneam ca oricum stiu adevarul sa nu ma mainte ea o tinea tot cu a ei!oh go on Stiu ca tu ti-i f mult la ea, este evident din gesturile tale si stiu cum e, insa trebuie incet incet sa te indepartezi de ea, pentru ca mai tarziu ti s-ar putea intampla ca si mie sa-ti faca niste faze foarte naspa, prin care sa te loveasca acolo unde te doare pe tine mai tare, asculta-ma! Nu te merita! Ea nu stie ce inseamna sa fii un prieten adevarat, ea nu stie ce inseamna sa intelegi pe cineva, sa ajuti, sa sustii sau pur si simplu sa... iubesti!

E greu, stiu! Dar uite, eu am reusit sa trec aproape de tot peste durerea pe care mi-o cauzat-o cu ajutoul lui Dumnezeu! poate ca o sa razi, dar sa stii ca rugandu-ma si cerandu-i ajutorul disperata, m-a ajutat ca incetul cu incetul sa ma detasez de ea...

Trebuie sa ai incredere in tine si sa speri mereu la mai bine! Si incearca sa ti secretele pentru tine, nu le mai spune la nimeni, pana cand nu se iveste o prietena in care poti avea incredere cu adevarat, care va fi langa tine la bine si la greu, care te va intelege, care va plange alaturi de tine si care te va sustine indiferent de situatie!

Curaj! Vei reusi! Secretul e la tine! Ai incredere in tine si totul va fi bine, sunt sigura de asta!

Te pup!:*

| ionelutza_7448 a răspuns:

Buna
T e ia de fraiera
asculta trebuie sa i areti ca nu te contoleaza nu mai asculta de ea
poti sa-mi scrii pe mess la ionelableahu
si eu am patit asa
o sa vorbim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ...ma injura si, ma critica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunta la ea, nu e nici pe departe prietena ta.Si mie mi s-a intamplat ca prietena mea sa nu ma bage in seama. Diferenta e ca asta se intampla cand ea vedea ceva la mine si era invidioasa ca ea nu are lucrul ala asa ca ma ignora. Ea e genul de taranca simandicoasa care a plecat la oras si se crede cea mai tare.Mereu a fost fitoasa de cand era mica.Asa ca las-o in pace si nu mai vorbi cu ea nu te mai umili asa. U de fapt esti catelusul ei care face tot ce ii spune ea.Nu-ti mai bate capu cu ea

| Mill a răspuns:

Uite.si eu am o prietena cea mai buna. suntem prietene de cam 2 ani.Amandoua am suferit mult in prietenia noastra.am fost colege din cls. 1. acum suntem cls a -5a. ea s.a dus la gojdu si eu am ramas la gen. 11. In acesti 2 ani aman2 am suferit mult. Eu nu raspundeam la telefon si acum cand ea este la gojdu are noi prietene si pe mine ma afecteaza asta. am mereu un nod in stomac. si plang mult. nu ma pot opri.nu stiu ca sufera ea aqw dar eu sufar mult. Uite in cazul tau iti spun: Daca ti mult la prietena ta spuneni exact ce ai de spus in fata. daca ea va incepe sa planga si de va imbratisa inseamna ca tine la tine. daca rade de tine si spune ca esti proasta nu o mai baga in seama, oricat de greu ar fi asta.sad in concluzie am suferit mult, dar daca nu as mai fi prietena cu ea as suferi si mai mult :X

| PlasticMoon a răspuns:

Tu stii cat nervi mi-am facut citinad randurile aste? Wow urasc oamenii care se folosesc de alti oameni care se poarta super ok cu aceste specii de oameni.TU te'ai gandit vrodata cat te barfeste cu colega cu care nu te inteegi? Adica mie intr'un anumit fel mi se pare logic.Parerea mea ar fi:fugi de ea, ocoleste'o, ignoro fa ceva.Iti aduce si o sa-ti aduca numai probleme.N'are rost sa te razbuni pe ea. Sfatul meu ar fi sa o tratezi o perioada cu indiferenta, iar daca nu iti va simti lipsa atunci chiar e un om fara inima.Peace!