| anonim_4396 a întrebat:

Bună.O sa trec direct la subiect, sper sa fiu inteleasa si sa gasesc anumite pareri si sfaturi.Sunt o persoana prietenoasa si sociabila de fel dar de aproximativ 2 ani s-a schimbat asta la mine.Nu imi mai place sa ies pe afara,sa stau intr-un cerc de oameni,sa cunosc oameni. Oarecum ma simt mai ok in casa, in "refugiul" meu.Ma simt constransa cand ies si nu ma simt bine, nu ma simt eu.Am si o relatie de 1 an si jumatate,am mai iesit cu iubitul meu si grupul lui de prieteni dar mai mult am facut-o pentru el, sa nu se supere ca nu vreau sa ies cu el si restul.Dar si atunci nu ma simteam confortabil..Nu e nimic in neregula cu acest grup, problema e la mine.In ultimul timp nu am mai iesit iar iubitul meu s-a simtit aiurea sa iese doar el fara iubita, cand restul ies cu iubitele si se aduna intr-un loc.Acum ca o sa vina vara,nu vreau sa il supar si vreau sa ies, ca sa nu se mai simta aiurea.Ce as putea sa fac? Sa trec peste faza asta "nu vreau sa ies "," nu am chef sa ies".

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce anume a declansat aceasta schimbare? Pînă acum 2 ani cum erai? Ieseai cu prietenii cu grupul i ti plăcea? Deci tu trebuie sa depistezi cauza care a declansat aceasta problemă pe care o ai, ce varsta ai? Sanatate multa

| Mariaa2201 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Implinesc 20 de ani. Imi placea inainte, nu pot sa zic ca nu. Insa acum nu vreau sa stric o relatie doar pentru ca nu mai sunt la fel de dornica sa ies. Nu stiu...mereu ma disconsider in fata altora, ma simt mai prejos ca altii. Am impresia ca nu sunt acceptata, desi nu e asa. Mereu parerile altora au contat mai mult pentru mine..desi nu ar trebui sa imi pese cum ma vad altii.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mariaa2201):

Sigur ai dat de oameni care nu te au apreciat, te au desconsiderat si de aceea poate ai intrat in depresie nu mai socializezi, vina este a lor ca nu te au inteles.

| Freya1 a răspuns:

Cum necum ori te-ai plictisit sa ai anumite activitati ori te-ai procopsit cu o anxietate a cărei cauza trebuie sa o găsești.
Gandestet un pic mai bine la cand ai simti nevoia sa nu mai faci ceia ce făceai înainte, daca ti s-a intamplat ceva in perioada aia ce sa te faca sa te închizi in tine etc.Dar nu in ultimul rand vorbeste cu iubitul tău si spune-i si lui problema ta, daca e un băiat ok te va ajuta si intelege.

| Educatiasexuala a răspuns:

Doar asta simți, că nu vrei să ieși afară? Sau te simți și anxioasă, supărată sau schimbări în alte domenii din viață? /Dr. Grosu