| vio_9779 a întrebat:

Bunatongue
va rog sa ma ajutati eu n am vb niciodata cu o fata am 21 de ani ce sa fac? vreau sa precizez ca sunt ulat si tare timid...va rog dati sfaturi

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Daca te referi la sex, gasesti servicii platite, ce e drept mai putin legale. Daca te referi la o relatie de durata trebuie sa cauti si sigur o sa gasesti. Unele femei spun ca barbatul trebuie sa fie putin mai frumos decat dracul, asa ca nu dispera. Dupa ce o sa o gasesti sa nu postezi intrebarea : cum sa scap de ea?

| arysa a răspuns:

Pana nu o sa inveti sa te accepti si sa te iubesti, cum vrei ca altii sa faca asta? Fiecare e frumos si unic in felul sau. Nu mai porni de la premisa ca altii sunt mai buni, nu te mai compara cu nimeni. Tu esti tu si esti foarte special in felul tau. E un sfat pe care l-am trait si eu, asa ma consideram si eu la inceput dar pana nu am inceput sa-mi accept micile defecte nu am reusit.
Pe de alta fata cu toata tehnologia asta, poti sa intri mult mai usor in vorba cu o fata. De ex, invita o fata care iti place de pe mess la o intalnire, poate iese ceva; sau da-i un mesaj;
Daca ai 21 de ani banuiesc ca esti la facultate, imposibil sa nu ai multe fete dragute pe acolo. Incearca sa stai cu prietenii tai mai tupeisti, mai invata putin si de la ei(doar lucrurile bune) sau roaga-i sa-ti mai faca cunostinta cu persoane noi. Incearca sa fii mai sociabil, nu ai nimic de pierdut; stai in jurul persoanelor in preajma carora te simti bine si incet incet intra in vorba si cu persoane noi;
Un alt lucru care pe mine m-a ajutat mult(caci si eu eram si mai sunt putin timida) a fost faptul ca am citit multe carti de psihologie"ce spui dupa buna-ziua?", "arta de a fi placut", "cum invingem timiditatea" le-am gasit la biblioteca si m-au ajutat foarte mult.Incearca si tu sa citesti carti de genul acesta le gasesti la biblioteca sectiunea psihologie.
Si nu in ultimul rand nu dispera, o sa-ti gasesti pe cineva la momentul potrivit, sau poate ca exista o fata care te place dar care e la fel de timida ca si tine si nu poate sa faca primul pas. fii atent si la detalii!
Succeswinking