Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Pe scurt am probleme cu comunicarea... de la o vreme (pe la varsta de 17 ani) imi dadusem seama ca eu nu pot tine o conversatie cu cineva pentru ca ma pierdeam in cuvinte sau incercam sa tin o discutie despre o anumita tema si observam ca, cel cu care vorbeam, ii mergea mintea in alta parte si nu era curios de ce ii povesteam eu. Acest fapt dse datoreaza calculatorului(am jucat matin 3 ani la rand) si marginalizarii mele in casa. Momentan am varsta de 19 ani si, recunosc ca, inca am probleme cu socializarea. Sincer sa fiu multa vreme la rand imi spuneam ca asa e felul meu de om timid si tacut, dar de fapt era lipsa de vocabular de care dispuneam si de care nu sunt prea mandru. Multe nu ar mai putea fi zis despre mine; totusi din cauza acestui fapt imi pierdusem increderea in propria persoana bagand tot felul de motive(ca sunt urat, ca asa mi-a fost croit, etc), fapt pentru care, pentru majoritatea baietilor de varsta mea,,, a-ti face o prietena", ar putea insemna mai mult decat absolvirea bacului sau crearea unui viitor( cei ce sunt in situatia mea stiu la ce ma refer)dar, nu stui cum sa incep o conversatie cu o fata sau m-as gandi ca o sa ma fac de ras pentru ca nu esti in stare sa legi doua cuvinte. Am scris acest mic text despre mine pentru a acumula cateva sfaturi despre cei ce au trecut prin toate acestea si nu numai... Apropo nu ma simt o persoana urata din puct de vedere fizic (desi am unele mici/mari defecte cum ar fi inceputul de calvitie) totusi fiecare, la o adica are scaparile lui. AS DORI CATEVA SFATURI DACA MI LE-ATI PUTEA OFERI PENTRU IMBUNATATIREA STATUTULUI MEU SOCIAL. VA MULTUMESC, HORATIU!

PS :Cu tot vocabularul meu pot spune ca,, Mi se rupe de mistocari" mi-am exprimat in scris problema de care ma zbat!

Răspuns Câştigător
| lindemona a răspuns:

Buna,

Ti-as recomanda training de public speaking sau un curs. Sunt foarte utile si in plus inveti sa fii dezinvolt, sa vorbesti in public, sa conversezi cu oameni straini etc.
Sau daca esti la facultate, iti recomand o organizatie studenteasca. Te dezvolti foarte mult pe plan personal, mai ales daca te implici activ.
Sau poti incerca diferite cluburi de carte, cluburi de sport, dansuri etc.

26 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Cel mai bun exercitiu si cel mai greu dar care da roade 100% e sa te duci pe strada si sa vorbesti cu lumea, stiu ca pare ceva ciudat sau nefiresc, dar si eu am fost in situatia ta si practic am fost obligat sa fac si chiar a fost bine, acum nu mai am nicio problema si in ce priveste lipsa de vocabular, trebuie sa citesti, altceva nu ai ce face.

| Robi1444 a răspuns (pentru Vvistula):

Tu realizezi ce ai scris? "te duci pe strada si sa vorbesti cu lumea. Serios?

| Vvistula a răspuns (pentru Robi1444):

Am spus ca pare ciudat, dar nu incerca sa ma judeci daca nu ai facut asa ceva si nici n cred ca esti in masura sa faci asta, in loc sa ii raspunzi la intrebare, te iei de raspunsul meu neavand niciun argument.

| HOcataRATIU a răspuns (pentru Vvistula):

Vistula dupa cum spui pare putin cam ciudata faza aceasta, desi sunt cu totul de acord cu propunerea facuta de tine, o sa incerc si asta dar o sa ma bazez mai mult cu dialogarea in grup si atentia asupra cuvintelor ce le scot pe gura

| minrest a răspuns:

Pentru vocabular si exprimare, citeste. Pentru timiditate, angajeaza-te in activitati care presupun relatii cu oamenii. Iar fetele cauta-le acolo unde sunt, in primul rand la facultate. Calvitia precoce nu e o problema, e un mic defect fizic, nimeni nu e perfect. Succes fratioare!

| HOcataRATIU a răspuns (pentru minrest):

Mersi mult pentru sfaturi pe cat de simple par pe atat de dezvoltate!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce ciudat dau numai peste persoane de varsta apropiata ca mine si care 'urmeaza ' aceeasi pasi ca si mine ....joc metin sau asculta toata ziua muzica sau mananca din cauza stresului sau cred ca nu sunt suficient de buni pentru a intra intr-o relatie ...chestii de genul. Hmmm

| AnthonyWhite a răspuns:

Mda... fi atent. conecteaza-te la Omegle.com si incearca sa discuti in romana sau in engleza cu cine e pe acolo, ar fi un inceput destul de bun avand in vedere confortul de acasa. (nu lua in seama romanii si tiganii de pe omegle, sunt si alte persoane okay) ori poti incerca iar chatroulette. incearca sa vorbesti la telefon cu veri verisoare rude, despre o problema de a lor. Oamenii cand discuti cu ei problemele lor sunt foarte atenti pentru ca tu le oferi atentia de care au nevoie iar ei vor casca ochii (sau urechile daca vorbesti la telefon) la tine. o sa iti dai drumul la socializare. incearca sa gasesti subiecte interesante. Dimineata citeste sau priveste stirile. (eu prefer pro fm cu Andrei Gheorghe) oricum nu conteaza. chestia importanta este ca dimineata toti au programe de radio ca sa iti ofere o dispozitie buna pentru intreaga zi. citeste articole interesante care te-ar interesa pe tine sau pe cei apropiati. daca tu te vei interesa si ii vei informa pe cei dragi de problemele lor, tu o sa devi omul care rezolva sau afla. o sa te trezesti ca te vor suna sa te intrebe si multe alte chestii, ca te vor cauta.

| HOcataRATIU a răspuns (pentru AnthonyWhite):

Nu e stilul meu de a socializa online, prefer o discutie pe mai multe teme sau despre un anumit subiect intens, mai exact daca incep o conversatie despre ce cunosc cate ceva o duc conversatia mult si bine dar problema e mai mult la fetelaughing trebuie sa-mi fac o lista cu replici de agatathappy; Nu, glumesc mi se pare ca atunci cand vorbesc cu cate-o fata ii par plictisitor si na...

| AnthonyWhite a răspuns (pentru HOcataRATIU):

Vezi pe una ii zici. Hai! ce zici? te bagi? increzator pe tine vere, sa o intepi cu privirea priveste-o in ochi spune-i cu privirea ce vrei. intreab-o ce zodie e, ce muzica ii place, ce filme ii plac si fi pregatit sa ii recomanzi si sa vorbesti de genuri de muzica, de filme de actori favoriti, de scene din film. bine, mai e vorba si de compatibilitate intre tine si domnisoarele astea.

| agirll a răspuns:

Ai putea incepe totodata sa citesti mai mult, sa iti faci prieteni si sa iesi mai mult

| g00dmorning a răspuns:

Citeste carti, amice.

| jewnina a răspuns:

E o varsta numai buna sa incepi sa faci ceva pentru schimbarea pe care o doresti! Nu trebuie sa mai lasi sa treaca nici macar o zi fara sa faci ceva pentru ca, cu cat trece timpul, cu atat iti va fi mai greu. In primul rand trebuie sa stii ca sunt multe persoane in situatia ta, poate chiar mai grav, care sufera de fobii si care nu au nici macar capacitatea de a iesi din casa sau de a mentine contactul vizual cu cineva. Cazul tau este unul fericit. Ceea ce trebuie sa faci este sa te pui pe treaba. Nu ai vocabular dezvoltat? Pune-te pe citit. Citeste despre temele actuale ca atunci cand se aduce vorba despre ceva de actualitate, tu deja sa ai habar si sa poti intra in discutie. Incearca sa te calmezi inainte sa raspunzi la intrebari ca sa nu te balbai.

Apoi trebuie sa iti dezvolti abilitatile, asta va face sa iti urce stima de sine si vei fi increzator in tine. Fara stima de sine nu vei reusi sa ajungi prea departe.

Sper sa reusesti, dar e nevoie de efort si sa nu dai inapoi chiar daca e greu. Eu am un prieten care are fobie sociala, dar nu face nici cel mai mic efort ca sa iasa din starea asta.

Psihologii recomanda sa te expui de o forma graduala situatiilor care iti creaza disconfort. La inceput e oribil de greu (de exemplu sa ai o conversatie cu o fata), dar te asigur ca dupa cateva incercari, vei reusi, chiar daca primele conversatii poate vor fi dezastruos de jenante.

good luck!

| PrettyLiar94 a răspuns:

Buna!
Si eu eram la fel acum cativa ani. Acum am 20 de ani si pot spune ca mi-am mai revenit, desi uneori ma intimidez si nu pot sa ma exteriorizez asa cum as vrea si am de pierdut din cauza asta.
Asa e firea noastra, suntem mai inchisi, trebuie doar sa socializam cat mai mult.

| robertdima a răspuns:

Salut in legatura cu problema ta eu zic sa renunti la calculator, adica nu de tot dar las-o mai usor cu el si petreceti mult timp cu prietenii tai, iesi afara la aer liber si o sa vezi ca o sa dea roade

| Sprinten a răspuns:

Daca tot stai la calculator, joaca jocuri online in care este activat microfonul, sa si vorbesti. Iti vei dezvolta astfel aptitudinile in comunicare.

| Justagirl1605 a răspuns:

Iti sugerez sa exersezi comunicarea cu cineva si sa te concentrezi pe asta mai mult timp... incet-incet se rezolva happy

| GamerPro a răspuns:

SIncer tot asa am un coleg de clasa, nu vorbeste aproape de loc si cand vorbeste i se incurca limba in gura, si cand il asculta un profesor oral tot se balbaieste si da un test.
Totusi ti-as recomanda propunerea lui Costiin

| Costiin a răspuns:

Vorbeste cat timp te uiti in oglinda, imagineaza-ti ca vorbesti cu un prieten sau oricine altcineva si sa vezi ca vei prinde curaj.

| valentinraduvalentin0000 a răspuns:

Buna,ti-as recomanda in primul rand sa citesti carti(o stiu din propria experienta) si ai mai putea face ceva. Zilnic timp de vreo doua trei ore sa stai in fata oglinzii si sa vorbesti tot felul de nimicuri cu tine insuti. Sper ca ti-am putut fi de folos!

| Theo451616 a răspuns:

Totusi, nu pari timid la cat ai scris laughing, daca te pierzi in cuvinte inseamna ca nu stii multe despre domeniul care il vorbesti; E simplu : Gasesti o fata care are ceva cu tine in comun

| Dementu007 a răspuns:

Am un singur sfat, CITESTE! Cat mai mult, cat mai des.Cititul iti da drumul la vocabular, la dictie. Spor la citit.

| madalina088655 a răspuns:

Trebuie sa punem la substantivare, adjectivizare, verbalizare si adverbializare urmatoarele propozitii : 1)Toamna are loc culesul fructelor.2) Rodul cules
a fost bogat. 3)A cules florile cazute.4) Fructele coapte sunt usor de cules.5)Sinele nu este usor de cunoscut.6)Se inseala pe sine.7)Cugeta in sinea lui.8)Pentru un raspuns aparte, a capatat un zece. 9 ) Editia aceasta completa are zece volume.10) Efortul lui face cat zece.11)Vara e cald, dar nu orice vara e la fel de calduroasa.12)E un om suferind.13)Imediat l-am internat pe suferind.14)El m-a privit suferind! va rog ajutati-ma

| auto200 a răspuns:

Poti sa vorbesti cu prietenii persoanele cu care vorbesti liber si asa te inveti sa fii mai deschisa cu persoanele cu care inainte iti era frica sa vorbesti