| yyyyy a întrebat:

pentru cei care invata mai bine adica de la media 8 in sus sau cei care au fost la scoala si nu mai sunt. va plac materiile pe care le faceti la scoala? cum invatati? repetati o fraza si o invatati sau altfel? asata nu ar fi o problema pentru mine Teoria! cat o fi o pot invata dar si logik mai stiu insa problema este ca la matematica la aritmetica nu prea ma pricep. daca ma scoate la tabla si zic ceva care mi se pare logik nu e corect crying. Si daca ma asculta la geometrie si stiu aproape perfect imi pune 8. sunt de acord cu 8 la mate dar de ce atat? pentru ca la aritmetica nu prea ma pricep asa bine si ca am gresit putin la problema de la geometri nu? dar o fata din clasa de la mine care nu stie aproepe nimic ia 9! crying. dar romana cum vi se pare? mie mi se pare foarte tare! Chiar daca poate nu am scris cuvintele corect adica care se despart prin liniuta sau altceva ma pricep la rom in special GRAMATICA ::::love strucklove strucklove struckxlove struck:

Răspuns Câştigător
| tzintzi a răspuns:

Perioada in care poti sa reti cel mai bine este de la 20:00 - 22:00 creierul da randament maxim.Cand vrei sa inveti un text si vezi sa uiti cuvinte din el si vrei sa nu tocesti, iti iei un marker si subliniezi ceea ce crezi ca este mai important din text (chiar si in caiet sa faci asta). Dupa ce ai incercat asta ai putea dupa aceea sa reiei de la inceput tot textul sa-l citesti rar cu voce tare de 2 ori, dupa care inchide materialul de unde ai invatat si asterne tu pe o foaie cu ce ai ramas in cap din acel text.
Sper sa te ajutehee hee

1 răspuns:
| MasQueNada a răspuns:

Mie nu mi-a placut niciodata scoala pentru ca mereu inveti chestii care nu prea au cum sa-ti placa, dar mereu am avut media peste 9, pentru ca am fost constienta ca trebuie sa invat. Plus ca multe materii le faci pentru cultura generala. Eu nu stiu ce clasa esti tu, dar ai sa vezi cu timpul ca desi materiile devin complicate, chiar de la liceu, incepi sa faci materii mai de profil. Adica pana la urma, la liceu, iti alegi profilul, daca vrei scapi de matematica/fizica/chimie. Apoi la facultate, chiar iti alegi ceva care sa-ti placa si desi este mai greu si mai mult, iti e mai usor sa inveti pentru ca e ceea ce ai ales, e ceea ce-ti place.

La matematica, pentru a intelege, in afara de multa atentie la ore, trebuie sa lucrezi exercitii in plus, iar la celelalte materii, la care ai lectii de invatat, nu trebuie sa inveti pe de rost. Nu trebuie sa repeti pana spui ca un papagal lectia. Trebuie sa incerci sa gasesti o logica. Trebuie sa scoti niste cuvinte cheie, sa faci niste scheme, sa incerci sa dezvolti apoi cu cuvintele proprii. Citind de cateva ori, in liniste, si cu multa atentie, ai sa vezi ca e imposibil sa nu-ti ramana nimic in cap. De multe ori am avut impresia inainte de lucrari/teze/examene ca nu-mi mai amintesc materia, dar in momentul in care primeam subiectele, ma linisteam, ma gandeam putin si-mi aminteam.

Iar chestia cu corectitudinea...ai sa vezi ca viata nu e corecta mereu.