| justmegirl a întrebat:

poimaine e ziua tatalui meu si nu stiu ce sa ii iau... cemi recomandati... ceva ieftin si bun de momenthappy

Răspuns Câştigător
| Georgiana_1584 a răspuns:

Cadouri utile in functie de varsta, profesie, hobby-uri...
Chiar daca tata e in putere sau a iesit la pensie, nu inseamna ca nu se va bucura de cadouri. Bineinteles, va poate spune ca are de toate si nu mai are nevoie de nimic, insa un cadou din partea copiilor e ceva mai mult decat o simpla atentie de sarbatori sau de ziua lui. Asadar, ce puteti sa-i luati tatalui?
Exista cadouri pentru barbati care se pot darui la orice varsta si pentu orice ocazie: parfumuri, cravate, camasi de calitate, produse cosmetice pentru barbati. E adevarat ca par niste idei banale, dar sunt totusi niste cadouri utile - in fond, va avea mereu nevoie de astfel de produse.
In functie de profesie si aptitudini, puteti alege un set de pixuri de marca (Parker, Watermenn) - cadou util si elegant, daca meseria ii cere sa scrie mult; o trusa de scule daca tatalui ii place sa mestereasca prin casa sau chiar profeseaza ca electrician, tamplar, cizmar; accesorii si componente electronice pentru masina daca este sofer si mai ales daca exercita o astfel de meserie sau cadouri neconventionale, cum ar fi un bilet la un raliu auto sau la curse de carting (ca participant)...
In functie de varsta si de hobby-uri - daca tatal practica un anumit sport (de exempu golf, sah, tenis), ii puteti cumpara un cadou foarte practic - chiar un obiect sau un set de obiecte care ii vor folosi la practicarea sportului preferat. Cadouri elegante si practice pot fi si seturile speciale pentru bauturi alcoolice (in special vin sau whisky) - suporturi pentru sticle, seturi cu tirbuson, dop inlocuitor si alte accesorii specifice. Daca este un adevarat artist, se vor putea alege cadouri utile din domeniul respectiv: un aparat foto daca adora sa imortalizeze toate evenimentele mai mult sau mai putin importante, instrumente muzicale pentru cazul in care stie sa cante; o carte de bucate inedite daca ii place sa gateasca; plante, semnite sau unelte, daca se ocupa cu gradinaritul sau ingrijeste o vie.
Cadouri utile, cadouri elegante...pentru toate categoriile de tati
Poate tata este orasean convins, un meserias sau om de afaceri distins, poate locuieste la tara si are vie sau se ocupa de animale...asta nu va impiedica sa-i cumparati ceva pe care sa-l poata folosi, in cel mai rau caz sa-l poata vedea in fata ochilor cat mai des, ca sa-si aduca aminte de copii. Chiar si cel mai putin pretentios tata va aprecia felul in care stiti sa-i ghiciti dorintele sau sa va potriviti gusturilor lui.
Exisa o sumedenie de idei de cadouri pentru tata care va pot salva in cazuri neinspirate. Un portofel (cu bani inauntru evntual, pentru ca nu se ofera gol), o curea de piele rezistenta daca stiti ca nu ii place sa-si cumpere prea multe sau le foloseste tot pe cele vechi, un aparat de ras performat, o palarie (daca poarta, in functie de sezon), produse pentru fumatori daca este cazul (eventual o pipa frumoasa, eleganta, cu tutun aromat, sau o narghilea - care nu are acelasi efect nociv ca si tigara obisnuita)...Muzica este unul din cele mai raspandite cadouri utile si elegante: daca stiti exact ce gusturi are, puteti achizitiona un CD cu muzica preferata. Un cadou elegant, deosebit, poate fi un ceas de marca, la care sa se uite din cinci in cinci minute sau o bijuterie (de regula bratara).
Ideea unui cadou ''de relaxare'' poate sa convina foarte bine stilului de viata al unor tati: puteti sa iesiti undeva la un bar (daca sunteti fiul) sau sa mergeti impreuna la un centru de masaj medical sau specializat.
Pentru un tata modern si pus la punct cu ultimele aparitii tehnologice, nu ezitati sa oferiti gadgeturi electronice.
Sfaturi Info-ghid:
Inainte sa cumparati un cadou pentru tata, incercati sa aflati din timp ce i-ar prinde bine sau ce si-ar dori.