| paulandrei22 a întrebat:

Pot merge la universitatea Vasile Alecsandri din Bacău pe mate și informatică daca in liceu am fost pe alt profil și nu știu deloc info? Va fi greu?

2 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Depinde de ce fel de matematica ai facut m1 m2
poate ca te primesc dar trebuie sa dai diferenta
si pe urma te rup ei cu matematica te indoaie o sa ti-se aplece
nu o sa intelegi nimic
si o sa iti vina sa te dai cu capul de pereti
nici macar nu o sa stii cum se scriu heroglifele alea de pe tabla pe hartie sau cum se numesc
dapoi sa le folosesti
ca si cand ar trebui acum brusc pe loc sa scrii in limba greaca cu litere grecesti
a nu doar sa scrii ci sa mai si calculezi lucruri abstracte care nu sunt mere kilograme litri centimetri cubi ci sunt paranoici abstracte duse la cel mai inalt grad al nebuniei

| mihai69 a răspuns:

Sigur că poți.
Cât despre dificultate, depinde mai mult de tine. Dacă îți merge mintea la învățătură și ai o gândire logică și structurată, ar trebui să fie ușor, chiar dacă ai fi făcut arte plastice.
Cât despre „diferențe"... rolling on the floor nu e cazul să te agiți, nu-i pasă nimănui ce mate ai făcut în liceu, ci doar se va presupune că știi anumite lucruri. Lucruri pe care, evident, dacă nu le cunoști va trebui musai să te pui la punct cu ele.