| AdelaElena88 a întrebat:

Prietena mea cea mai buna se vede cu un baiat de foarte mult timp. Sunt impreuna de mai bine de un an, si au avut parte de multe momente faine dar si de momente care pe mine sincer m-au lasat fara reactie. Sincer, eu cred ca baiatul nu este potrivit pentru ea, i-am mai spus asta, insa pe de o parte inteleg ce simte( pentru ca am trecut si eu printr-un moment de cumpana). Acest baiat s-a purtat frumos cu ea la inceput, insa mai tarziu au aparut probleme: tipul arata semne evidente de posesivitate si gelozie( o intreba costant cu cine era, ii trimitea multe mesaje, voia sa stie tot despre ea, zicea ca ii ascunde chestii, i-a umblat chiar si in telefon, ii reprosa multe lucruri mai ales in legatura cu activitatea de Facebook) Dupa multe certuri, impacari ( momente in care au avut discutii serioase pe tema asta si ea a crezut ca el s-a potilit) de curand i-a zis ca i-ar placea sa fie roscata, ca de ce nu se vopseste roscata si asa mai departe, si tipul parea destul de insistent ( asa a zis ea).Mie personal mi s-a parut ciudat ca el sa ii ceara asta, ea a mai fost vopsita insa s-a decis sa nu isi mai vopseasca parul, ( tin sa precizez faptul ca era o nuanta cu tenta mai rosiatica, insa asemanatoare cu cea a parului ei)Inca ceva, baiatul a avut tupeul sa ii zica ca s-ar vopsi pentru alt baiat dar pentru el nu :/ Nu stiu de cate semne mai are nevoie sa isi dea seama ca nu e pentru ea. Voi ce credeti? Exagerez eu cumva aici, sau chiar nu e ok ce se intampla nici de aceasta data?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu prea e ok, dar pana la urma nu e problema ta sa te bagi si crede-ma ca am incercat si eu sa fac la fel de 2 ori fiind in situatia ta, nu faci absolut nimic, ba chiar poti sa-i dai impresia ca-i vrei prietenul si de aia incerci sa exagerezi lucruri.

| BroascaCuElice a răspuns:

Tipul ala e exagerat de posesiv

| darrio2007 a răspuns:

Cred ca te cam simti data de o parte de catre ea, indiferent cum se comporta prietenul ei. Mai bine ti-ai vedea de ale tale.

| GdX a răspuns:

Prietena ta este o fraiera ca sta cu el.

| OldSoul a răspuns:

Din ceea ce ai spus tu, mie ca baiat, mi-se pare destul de normal, acum cine stie, poate o sa fiu si eu posesiv, dar cu toate astea nu cred ca e ceva de speriat.
Acum desigur, totul cu o limita, daca se uita din cand in cand pe telefon la ea, zic ca e normal, dar daca o face zilnic e totusi o problema, cat despre reprosurile despre activitatea ei pe Facebook, e tot in functie de caz, tu sa fii cu un baiat, si pe Facebook sa dai de inteles ca esti "single" tot nu este inregula, iar daca el are bilute, normal ca o sa-ti atraga atentia asupra acestui aspect.
Acum desigur din aceasta intrebare nu pot sa stiu exact care e situatia, dar mi-se pare destul de normal sa vrea sa o cunoasca, ba chiar sa fie putin gelos.

Daca un baiat nu este gelos, inseamna nu te iubeste!

| AdelaElena88 explică (pentru OldSoul):

Tin sa mentionez ca a facut asta o data, din cate stiu ca mi-a zis ea, ea i-a spus ca nu i se pare ok, ca simte ca nu are incredere in ea si etc, iar el nu si-a cerut scuze, si i-a spus pur si simplu sa treaca peste :/ si de atunci insa nu s-a mai uitat.Au o relatie destul de complicata, din punctul meu de vedere.Totusi, de-a lungul timpului lucrurile s-au mai schimbat( probabil s-a mai maturizat si el putin), Fata nu da niciun ""semn" ca ar fi single, din contra, in news feed imi apare si acum fetele pe care le accepta el in lista de prieteni, insa prietena mea nu se simte deloc amenintata de ele( aici nu o condamn, ar fi stupid sa faca crize). Baiatul a facut-o de multe ori sa planga cand mergea acasa pe jos fara el, zicea ca se intalneste cu altcineva etc sau odata a facut ""o gluma" de genul: i-a zis sa se duca cu un alt baiat si sa faca dragoste cu el ( pentru ca ii aparuse lui ca se imprietenise cu nu stiu ce tip in news feed) Nu stiu ce sa zic, uneori si pe mine ma face confuza situatia lor. El este cu un an si mai micut decat ea, si relatia lor pot spune ca a evoluat destul de mult, cel putin sentimental, dar si din acest punct, al posesivitatii. Baiatul nu a mai insistat pe tema asta, iar acum din cate vad lucrurile sunt ok.
Totusi, imi fac griji pentru ea...Noi mai tot vorbim si mi-a zis de curand: Adela, e foarte ciudat.Simt ca ne-am apropiat foarte mult si desi au fost multe ocazii in care am fi putut renunta amandoi, de o potriva la relatia asta, nu am facut-o.Simt ceva neexplicabil pentru el si nu stiu ce sa fac, chiar cred ca il iubesc" Stiu ca nu e treaba mea, insa chiar nu vreau sa faca vreo prostie, simt ca daca ar face dragoste cu el ar suferi mult. sad

| OldSoul a răspuns (pentru AdelaElena88):

Probabil ai dreptate, ar fi bine sa se distanteze putin de el si sa nu-si faca mari sperante.

| GreenVoid a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa.ti faci o viata personala si sa o lasi pe ea cu ale ei.Cand o sa se trezeasca intr-o zii, daca o sa se trezeasca, si.o sa.si dea seama ce proasta e o sa.ti dea dreptatewinkingPana atunci chiar daca iti e prietena nu vad cu ce te afevteaza pe tine.Pana la urma este o devizie luata de ea si trebuie sa suporte consecintele.

| BloodyLips a răspuns:

Se poate si mai rau, trust me, cunoscwinking Dar da, clar nu e pentru ea.Sau pentru oricine altcineva.