| Chocolate_8650 a întrebat:

Recunosc ca e o intrebare un pic stupida dar...multi nu stiu cum se scrie cuvantul "ciau" si il scriu "ceau" deci cum e corect?

Răspuns Câştigător
| ForgottenNobody a răspuns:

'Ciao' asa se scrie corect. Nu se scrie nici ceau, nici ceao, nici ciau. nu sunt eu mare lingvista, dar CIAO e varianta corectahappy

5 răspunsuri:
| Bellynda a răspuns:

Corect normal ii ceao,din italiana,daca ai invatat la scoala toata cuvintele astea care le am imprumutat,de exemplu week-end,in engleza deci cum ar fi sa il scrie romaneste cum il auzim uichend?laughing deci ceau ii bine, nu ciau, nici nu suna bine happy

| Dooolce a răspuns:

Ceao e corect.nu se scrie nici ciau nici ceau.

| αηηα a răspuns:

Eu il scriu ''ceao'', dar nu stiu daca asa este corect

| anda2001 a răspuns:

Chiar e o intrebare stupida chiar si pentru mine care am 9 ani dar nici eu nu stiam asa ca iti raspund se scrie ceau

| anda2001 a răspuns:

Ceau