| ana4745 a întrebat:

Buna,saptamana asta am dat examenele de clasa a 8 a, dar la mate am cam dat cu bata n balta, presupunand ca imi iese aproximativ nota 7. In schimb, la romana, aprox. peste 8.50. problema e ca eu as fi vrut sa intru la un liceu mate info unde se intra cu peste 8.50, pentru a ma putea transfera din a 10 a la liceul militar, dar planurile mele se pare ca au fost date peste cap. simt ca as fi putut lua mult mai mult la mate, eu avand media 10 la aceasta materie pe tot parcursul gimnaziului. daca nu intru la acest liceu, nu ma voi mai putea transfera. sa ajung acolo era visul meu, iar parintii mei imi tot repeta ca am dat cu piciorul la tot. nu ma pot vedea in alt loc, iar gandul ca as fi reusit daca mi dadeam silinta mai mult, ma distruge. ce pot face?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

La liceul militar nu te poti transfera, acolo ori intri de la inceput ori nu intri deloc.
Ai fi putut reusii daca puneai mana sa inveti cu seriozitate, fiindca acum nu mai aveai dubii si nu mergeai unde nu-ti place.
Dar asa-i in viata, cand faci lucurile de mantuiala nu pacalesti pe nimeni, decat pe tine.