| visulmeu a întrebat:

-Saptamana viitoare voi fi operat la mana, am osul scafoid si incaun os crapat aproape in doua, pot indoi mana, dar doare, pot sa misc degetele. Vreau sa-mi spuneti voi fi adormit sau doar mana stanga imi va fi anesteziata, imi este frica de mor, prefer sa fiu adormit sa nu fiu constient. Mie foarte frica, pentru ca este prima operatie pe care o s-o am. Multumesc

1 răspuns:
| AFR81 a răspuns:

Asta trebuie sa-l intrebi pe doctor, nu pe noi. El ti-ar fi spus clar ce tip de anestezie se va face. Legat de operatie, nu vad de ce ti-ar fi frica. Pur si simplu intri acolo, te anesteziaza, doctorul isi face treaba si gata. Crede-ma, am trecut si eu printr-o asemenea interventie si pot sa-ti spun ca operatia propriu-zisa e cel mai placut lucru (stai comod pe un pat din ala, o asistenta te intreaba din cand in cand "puiul mamii esti bine?", iti baga si "niste curaj" prin perfuzie inainte si gata), zilele de spitalizare (inainte si dupa operatie) sunt cele mai nasoale.