| denisaa_3658 a întrebat:

Buna seara, a facut cineva fetele tacerii de augustin buzura? am nevoie de 4 idei principale si nu gasesc pe google. FUNDA! va rog

Răspuns Câştigător
| Roxxxxi a răspuns:

Romanul propune, de fapt, o călătorie la rădăcinile răului, un rău pe care circumstanţele istorice şi politice doar îl modelează, dar nu-l zămislesc. Radicalitatea viziunii lui Augustin Buzura interiorizează istoria şi politicul într-un strigăt de furie, deznădejde şi revoltă, fără egal în literatura română. etele stau spre vatra, in semn de stabilitate in gospodarie. Niculae nu are un loc al sau, pentru ca el va urma calea invataturii, spre deosebire de toti ceilalti.