| adellyna a întrebat:

am o nelamurire si eu happy
SUnt in clasa a 6a. de fapt aM TERMINAT-O laughing) in clasa la mine este o colega pe nume Lavinia. Mama Laviniei este secretara scolii si din cauza asta profesorii ii pun note bune pe degeaba si etc. anul trecut am avut 9, 86 iar ea 9, 96 si ea a luat premiul 1 si eu 2.
ei bine anul asta am incercat sa ma ambitionez cat mai mult si sa o intrec la medie sa vada profesorii ca pe mine ma duce mintea mai mult ca ea. ei bine anul asta am 9, 96 si ea 9, 90 mie imi da 1 si ei ii da tot 1 si care-i culmea ii dai si unei colege care are 9, 83 tot 1. am ramas socata cand am auzit. adica eu anul trecut am avut 9, 86 si mi a dat 2 si ei cu 9, 83 ii da 1 happy
eu cred ca daca lavinia avea media mai mare ca mine mie imi dadea 2 daca eu avea 9, 90 si ea 9, 96. azi am vorbit cu dirigintele pentru ca te doare cand vezi ca muncesti tot anul sa iei numai tu premiul 1 si acum o baga si pe increzuta aia la preimul 1. i-am zis ca nu mi se pare corect si ca face nedreptatiri fara de anul trecut. el a zis ca i se pare foarte corect ce face si ce a facut anul trecut. i-am zis pai faceti la fel de corect ca anul trecut si anul asta.
na nu stiu ce sa mai cred.
voi ce credeti? vi se pare cinstit ceea ce face? ca toata lumea ii pune note bune pentru ca are cunostinte in scoala. si ca se face o asemenea nedreptatire?
scuze ca e prea lunga intrebarea >:"

Răspuns Câştigător
| AnaisC a răspuns:

DRagutza, nu-ti face griji, ca asa e-n ziua de azi spaga si "pilele" fac legea, asa e peste tot, prostia e in floare, si chiar daca ne doare asta nu avem ce sa facem sa extins deja prea mult, acum daca vrei sa "scapi definitiv " (nu-ty face griji nu iti zic sa o omori), de colega ta ar fi bine sa o bagi la belea cu ceva rau, sa fie prinsa cu o prostie, de preferat ceva legat de profesori o injuratura sau ceva, nu stiu cum da trebuie sa o faci, asa nu va avea doar ea probleme si va scadea in ochii profesorilor, dar si mamitica ei iubita va avea ceva buline negre, in carnetelu directorului/directoarei.Cam asa se scapa de prostie, prin viclenie, crede-ma la mine a functionat.

4 răspunsuri:
| Adela50 a răspuns:

Buna.Nu`ti fa griji asa e si la mine. O fata cu ore, ma`sa vine la scoala si vorbeste cu profii etc.Si ea are media la fel la mine, dar normal eu o intreceam[n`am ore]. Si na.
Pai din cate imi zici tu aicea, este nedrept.Ar trebui sa le spui a lor tai sa vezi ce zic.Este nedrept.

| Диана a răspuns:

Pai eu cu 9. 81 am primit mentiune anul trecut si nu mi s-a parut corect. da ehh mi-a trecutlaughing

| ioana181 a răspuns:

Stai linistita ca mai importanta e media decat ce premiu primesti. La liceu intri cu media. Las-o in pace daca e increzuta happy. Ambitioneaza-te si la anul si cand termini a 7 sa ne scrii pe TPU ca ai o medie mai mare ca a ei laughing.

| Ralucarrie a răspuns:

Stai linistita(nu e prea...prea lunga)
nu stiu ce sa spun din punctul tau de vedere pare nedrept, dar oricum tu ar trebui sa fii mandra de tine, iar la anul sa incerci mai mult.
Nu trebuie sa te necajesti pentru lucruri ca astea, tu stii ca esti mai buna si probabil si profesorii stiu.
Dar u nu lasa ca niste proaste cu medii mai mici decat tine sa iti strice fericireabig grin