| Lanes_Senal_1999 a întrebat:

Am o problema foarte, foarte grava. Am nevoie de ajutor! Am ramas repetent pentru a 3-a oara la scoala, am 16 ani, clasa 7-a. Am ramas repetent de atatea ori din cauza absentelor si nu am avut posibilitati + am avut si probleme etc. Acum s-au rezolvat absolut toate problemele pe care le-am avut. Vreau sa merg la scoala, vreau sa am un viitor bun si nu vreau sa mai lipsesc deloc. Sper sa ma ajutati, va multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Notmyaccount a răspuns:

O...k... Din cate stiu eu are si scoala romaneasca o limita pana cand poti sa ramai repetent. Din cate stiu eu daca ramai repetent 3 ani consecutivi, esti obligat sa iti continui studiile la " fara frecventa". Asa ca daca esti in situatie, multa motivatie si ambinatie iti doresc.

| Lanes_Senal_1999 explică (pentru Notmyaccount):

Pai cum e la fara frecventa acolo? E ca in Generala?

| Notmyaccount a răspuns (pentru Lanes_Senal_1999):

Deci, continui studiile la nivelul la care ai ramas. Adica in cazul tau din a 7a. Singura diferenta este ca acolo sunt persoane de toate varstele care nu au avut sansa la scoala cand trebuia.

| Lanes_Senal_1999 explică (pentru Notmyaccount):

Eu vreau inapoi in scoala GENERALA crying

| Notmyaccount a răspuns (pentru Lanes_Senal_1999):

Imi pare rau sa iti zic, ca asta nu se poate. Asta e sistemul. 16 ani in clasa a 7-a e cam mult, nu crezi? Vezi tu, desi in ziua de azi ai sansa sa repari anumite esecuri sau anumite greseli, trebuie sa recunosti, ca toate se fac la timpul lor. Norocul tau e ca la tine nu e inca prea tarziu. Asa ca nu iti mai plange de mila. Cine vrea sa invete, invata oriunde.

| Lanes_Senal_1999 explică (pentru Notmyaccount):

Chiar nu se poate face nimic? straight face

| Notmyaccount a răspuns (pentru Lanes_Senal_1999):

Imi pare sincer foarte rau de situatia in care te afli, dar nu. Asta e sistemul, nu poate fi schimbat. Dar daca nu te superi, as vrea sa stiu ce e in neregula cu faptul ca vei invata la " Fara frecventa"?

| Lanes_Senal_1999 explică (pentru Notmyaccount):

Pai nu stiu cum e acolo. Si daca ai spus ca sunt si persoane varstnice acolo, e si mai jale. Eu vreau cu adolescenti de varsta mea. Am 16 ani, nu vreau sa raman asa fara viitor. Apropo, la fara frecventa e ca in Generala? Pot sa intru si la liceu dupa ce termin asta?

| Notmyaccount a răspuns (pentru Lanes_Senal_1999):

Da, poti sa continui studiile pana unde vrei tu. Legat de faptul ca ramai fara viitor, nu este adevarat. Adica sistemul asta a fist conceput tocmai ca sa nu ramai fara viitor. Sunt intr-adevar si adulti, dar sunt si adolescenti, care au dat gres. Deci, deja exagerezi putin. Trebuia sa te gandesti la faptul ca vei ajunge in situatia asta inainte. Dar nu judec.

| Lanes_Senal_1999 explică (pentru Notmyaccount):

Deci sa-nteleg ca este bine si acolo? Gen, daca termin clasa 8, intru la liceu pana in a XII a?

| Notmyaccount a răspuns (pentru Lanes_Senal_1999):

Da, este bine si acolo. Este scoala pentru persoanele care au ratat primul tren.

| Lanes_Senal_1999 explică (pentru Notmyaccount):

Mercii