| anonim_4396 a întrebat:

BUNA SEARA! am si eu 2 probleme uriase as vrea niste sfaturi mature de la oameni trecuti prin viata! problema 1 suna cam asa mama mea niciodata nu mi-a povestit lucrurile mai importante ca de ex lucruri din tineretea ei sau ce s-a intamplat daca s-a intamplat ceva vreodata.iar acum matusa mea s-a inbolnavit ff tare si am tot intrebat-o ce s-a intamplat dar mi-a zis ca nimic! ok eu am zis bine.ea tot timpu avea pretentia sa stie tot ce misca dar ea nu vroia sub nicio forma sa imi zica.iar acum am aflat de la bunica mea ca de fapt matusa mea are e complicat sa o spun ..are tumoare pe creier si mama nu mi-a zis. iar a doua problema e ca viata e tragica si nu stii ce se intampla maine..verisoara mea fiica matusii mele e prea mica sa afle are 12 ani.ea stie doar ca e un pic bolnava si oricum nu ar intelege iar daca i s-ar spune ar devastao.matusa mea impreuna cu ea faceau totul impreuna se iubeau foarte tare iar daca i-am zice va dati seama ce ar fi! eu nu stiu ce ar trebui sa fac? ma simt nu stiu neputicios as vrea sa fac ceva verisoara mea nu are tata, ei au divortat. stau impreuna cu bunica mea care e vaduva ..va rog dati-mi niste sfaturi ce ar trebui sa fac? azi vroiam sa ma duc la spital cu maicamea si a inceput sa ma certe de ce vreau sa ma duc.

1 răspuns:
| MihaiG123321 a răspuns:

Nu-i spune,fii altauri de verisoara ta,daca se intampla ceva atunci trebuie sa-i explici,altceva decat bunatate si intelegere nu-i poti oferi,scoate-o pe-afara umple-i timpul distrage-o de la gandurile catre boala mamei si daca se va intampla ceva sa-i fii aproape sa ai grija de ea, s-ar putea sa o ia pe cai gresite droguri alcool, baieti rai. Gasiti amandoua un hobby un sport in care sa se concentreze, sa invete valoare principiilor altfel ai s-o vezi usor alunecand in intuneric, daca nu ai grija de ea se va schimba nu tocmai frumos.Tragediile la varste mici destabilizeaza psihicul, trebuie s-o inveti sa fie puternica si curajoasa si sa nu lase balta principiile.Bineinteles trebuie sa aplici si tu exact aceleasi lucruri.