| anonim_4396 a întrebat:

Bună Seara, am și eu o "problema". Sunt o persoana foarte timida, de obicei mai retrasa și nu foarte sociala. Doresc sa devin mai extrovertita și sa pot comunica mai ușor. Majoritatea timpului când vorbesc cu o persoana ma rușinez și termin conversația sau când cineva încearcă sa între în vorba cu mine eu îl refuz și îmi vad de treaba. Încerc sa schimb asta dar nu știu de unde pot începe. Anul acesta încep liceul și vreau sa îmi fac cât mai mulți prieteni dar mi-e frica ca timiditatea mea sa nu fie o problema. Am intenții bune, sunt o persoana plăcută și onesta singurul obstacol este ca sunt mai retrasa. Va rog frumos sa nu scrieți răspunsuri jignitoare sau rele, vreau răspunsuri serioase. Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Poate este anxietate socială. In unele cazuri se folosesc pastile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-ti taie nimeni capul daca socializezi.Nu este cine stie ce inginerie sa interactionezi cu persoane.Vei da de situatii/probleme in care comunicarea este inevitabila, atunci ce vei face? Oricum viata te va dezgheta si te vei face mai infipta.

| Ineys a răspuns:

Un introvertit nu devine extrovertit asa usor. Vei socializa mai mult cand vei creste si cu timpul. O sa te schimbi si n-o sa mai fii la fel de rusinoasa.

| Adry05 a răspuns:

Păi ignoră impulsul ăsta de a ieși din conversație, când vine cineva și deschide conversația răspunde-i și pune la rându tău o întrebare și tot așa.