| Shimozukushiki a întrebat:

Este vreo diferenta intre paralilipipedul dreptunghic si prisma patrulatera? Daca da imi puteti spune care este?

Răspuns Câştigător
| CherNadya a răspuns:

Buna pai patrulaterul dreptunghic are fetele dreptunghiuri iar prisma patrulatera poate avea baza un patrat cand e prima patrulatera regulata, iar daca e simpla prima patrulatera doar bazele sunt dreptunghiuri.

5 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Paralelipipedul dreptunghic este prisma cu toate fetele dreptunghiuri.

| Shimozukushiki explică (pentru AnemonaP):

Dar fetele laterale nu sunt patrate?

| AnemonaP a răspuns (pentru Shimozukushiki):

La paralelipiped no, par a fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prisma patrulatera este tot un paralelipiped dreptunghic. Are aceleasi formule pentru arie, volum, perimetru etc.

| Monykpitik a răspuns:

Http://www.referatele.com/......php...aici vei gasi raspunsul. sper ca ti-am fost de ajutor. fundita? :D