| IonelaaaS a întrebat:

Puteti sa imi ziceti cateva "incantatii" din copilarie? Gen "Din oceanul Pacific a iesit un peste mic si pe coada lui scria iesi afara dumneata" Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| gabriela15gabigaby a răspuns:

An-tan-tichi-tan
Muțunache capitan.
Șade lupul pe saltea
Si comanda o cafea.
Cafeluța e amara,
Dumneata sa iesi afara!

La popa la poarta
E-o pisica moarta.
Cine rade si vorbeste
S-o manance coapta,
Cu marar si patrunjel,
Cu untura de catel.

Morcovelul cu codiță
A crescut in gradinita.
Mamicuta l-a luat
Si la ciorba l-a tocat.
Toc, toc, toc,
Ai iesit din joc!

Azi vara pe la Craciun
M-am suit intr-un alun
Si-am mancat atatea mere
De m-am saturat de pere.
Vine gazda marului-
Eu, in varful parului!
Si-o aruncat cu-o pietricica
Cat un bolovan de mica!

Ciresica are mere,
Ciresel vine si cere.
Ciresica nu se-ndura,
Ciresel vine si fura.
Cate mere a furat
Ciresel cel gogonat?

Si-un pahar cu apa rece
Toti tiganii sa se-nece,
Si doar unul sa ramana
Sa se faca praf tamaie.
Praf tamaie cozonac,
Iesi afara mai gandac!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, am fost si eu victima incantatiilor cand eram mica. Eram trezita din somn, iesisem afara s-o caut pe mami si aud cum vreo 7copii numarau elefanti de pe o anumita panza de paianjen. Mi-a fost asa de frica si somn, din nou, incat am adormit la loc, pe loc.
Incepea cam asa. Un elefant se legana, pe o panza de paianjen si fiindca e... Cam atat am retinut pana sa ma cufund in somnul adanc.
Probabil il cantau sa ma adoarme si sa nu o deranjez pe mami.

| NgrMdx a răspuns:

"Un elefant se legana pe o panza de paianjen, si fiindca ea nu se rupe, au mai chemat un elefant...doi elefanti."si tot asa laughing
"Tom si Jerry cheama pompierii,pompierii n-au venit Tom si Jerry au murit." lol
"Sarpele cu clopotei face pipi-n chilotei,pis pis pis,iesi afara din tufis."
"Pe un bloc,arde o tigara,cine-o stinge iese-afara."
"M-am casatorit, c-un barbat tampit
Eu ii spun sa-nchida usa, el se joaca cu papusa
Eu ii spun sa-nchida geamul el se joaca cu ligheanul
L-am trimis la paine, dar in loc de paine
Mi-a adus un caine
Si pe coada lui scria
Iesi afara dumneata." yolo
"Degetele mititele
Ne jucam cu parul
S***m biberonul
Stam ca mexicanii
Facem ca tiganii
1, 2,3 si
Si-a venit politia
Cu masina Dacia
Si pe dacie scria
Stai pe loc si nu misca."
"Intr-un castel de ciocolata
Traia o zana fermecata
Ghici ce culoare-avem rochia de pe ea..si cel care era ales spunea o culoare pe care o avea pe el.
Ai tu culoarea aceasta mai baiete mai? "si daca nu o avea era eliminat... laughing
Cam atat imi amintesc, stiu ca aveam mult mai multe laughing