| prizeFTW a întrebat:

Bună seara. Ştiu că nu este tocmai o întrebare dar sunt două probleme din ce în ce mai mediatizate pe internet şi în special pe TPU.De aceea vă rog să nu începeţi să comentaţi aiurea, vreau doar să aud nişte păreri.
1.Emo
Deşi pe internet nu prea se mai afişează persoane emo,în realitate numărul acestora începe să crească.Pe stradă sau în autobuz văd mulţi emo,unii chiar arată caraghios, dar asta nu înseamna că a fi emo este doar un mod de a te îmbrăca.Aceşti copii,adolescenţi suferă de o tulburare psihică.De multe ori ei provin din familii dezorganizate,cu probleme financiare sau medicale,sau chiar fără unul sau ambii părinţi.Ei sunt mereu trişti,nu văd partea plină a paharului,văd lumea în negru,se izolează, devin anti-sociali şi în timp ajung la sinucidere.Destul de trist,nu? Ce ar fi să nu-i mai tratăm ca pe nişte haine murdare de care ne este scârbă şi să-i ajutăm să treacă peste aceasta? În curând voi face un blog pe care voi discuta mai multe probleme din viaţa de zi cu zi a adolescenţilor, îl voi posta pe aici.

2.Adolescenţii care fumează.
Încep să cred că numărul adolescenţilor sau chiar al copiilor care fumează creşte alarmant de mult.Pe stradă văd mulţi,mulţi adolescenţi fumând, odată am văzut un copil de 10 ani care în timp ce fuma spunea că fumează de la 5 ani.Am făcut şi eu un experiment cu doi prieteni (avem 15 ani), mergând la 20 de magazine, am cerut un pachet de ţigări.Rezultatul? 19 din 20 de vânzătoare ne-au dat ţigări fără să ne întrebe câţi ani avem, dar fără să uite să ne spună să ascundem pachetul în buzunar.Doar o singură vânzătoare,o femeie mai în vârstă, ne-a zis că nu vinde tutun minorilor.Toate 20 chioşcurile aveau chiar lângă tejghia lipit acel afiş cu nu vindem tutun şi alcool minorilor.

Vouă nu vi se pare ciudat că trăim într-o ţară în care adolescenţii se droghează,fumează,devin emo,se sinucid,bătrânii nu au bani de mâncare,fiind îngropaţi în datorii către stat şi persoane normale, că medicii pleacă afară pentru salarii de 4000-5000 de euro,practicând aceeaşi muncă pentru care în ţară sunt plătiţi cu 1, 300 lei (media salariului unui medic)? Că învăţământul românesc este plin de scandaluri sexuale, mită la bacalaureat şi profesori care agresează elevii? Păi mi se pare firesc să te enervezi când munceşti 10 ore pe zi cu nişte copii care nici măcar nu te ascultă şi sunt obraznici, şi să ai un salariu de 850 lei? Eu cred că acesta este motivul pentru care corupţia este practicată la orice colţ în românia. Dacă un parlamentar ar fura ceva,nu ar păţi nimic, pe când un bătrân de 65 de ani din nu ştiu ce comună din ţară a furat două pâini primit puşcărie 2 ani.Alţii au furat ţara cu milioane de euro,ne-au făcut de râsul europei,bătrâni care nu-şi plătesc dările către stat la timp pentru că nu au bani,primesc puşcărie ani grei... Voi ce credeţi? ( Nu condamn pe nimeni,nici statul,nici sistemul educaţional sau cel medical,doar am scris despre adevărul în care trăim. Vă rog să nu consideraţi acest mesaj ca fiind abuziv,sau activist, sau să nu credeţi că sunt împotriva statului.)

Răspuns Câştigător
| Anelym a răspuns:

Stiu ca ar trebui sa imi iubesc tara si pe cei care traiesc in ea, insa dupa parerea mea, trista de altfel..Romania este cel putin pentru moment un caz pierdut..prostimea a invadat.o si nu numai, nu pot sa zic ca sunt rasista, dar sunt si romi care in loc sa munceasca cinstit se duc si fura pe unde apuca si ne umilesc in restul lumii..intrebarea este: Tiganii sunt de.ai nostri sau de ai indienilor? laughing

10 răspunsuri:
| Piratul10 a răspuns:

Trebuie sa recunosc ca ai dreptate, toți mai multi copii fumează, se drogheaza si ajung prin a se îmbracă emo dar de fapt cu asta începe si apoi celelalte.
Treaba e ca acum in scoli si peste tot e tare sa te droghezi, sa fumeazi sa te îmbraci emo si provocator si ajungi ca la 15-16 ani sau mai înainte sa faci sex ei bine multi fac asta pentru ca toți ii considera cool pentru asta.

Si cum a zis si Anelym multi in loc sa muncească fura si nu fura numai de la noi.Eu sunt într-o tara straina si la munca înainte sa ma ia șefu a trebuit sa stau si sa explic ca eu nu sunt tigan pentru ca e adevărat toți din tara aia ne cred țigăni pe toți cred ca venim si furam.
Si problema este ca tot aici am văzut la un magazin zigani care își cumpărau de îmbrăcat si încâltat si mâncau dar tot cu haine de țigani imblau, aveau bani in buzunar ca i-am auzit cand mergeau dar tot la cersit mergeau.
Ei ne fac de ras din cauza lor toți cred ca România e o tara de tigani.
Si in România tie frica sa ieși noaptea din casa ca peste toți sunt tigani, si iti iau tot ce ai si daca cumva zici ceva te bat de te omoara!
Eu sunt ca in clan ii zice cuiva ceva diseara vin 100 la ușa sa te bată si apoi merg si la furat.
Si cu parlamentarii noștri si președinții care ne fura pana la ultimul banut iti vine sa intri in pământ.Asa e la noi.

| prizeFTW explică (pentru Piratul10):

Păi da, odată ce cărbunii ăia (nu sunt rasist dar...) spun că sunt români când sunt întrebaţi de unde vin, străinii care nu au vizitat românia niciodată cred că toţi aici sunt ca ei.Dar nu este aşa. Păcat că nu vizitează ţara să vadă că nu suntem toţi ţigani şi deşi suntem criticaţi din toate părţile, românia este mult mai frumoasă decât multe alte ţări care ne critică+.+

| Piratul10 a răspuns (pentru prizeFTW):

Da ai dreptate dar cine-ar vrea?
Ca sunt un milion de locuri frumoase si tari!

| Anelym a răspuns:

Intr-adevar.Din pacate pentru a schimba ceva in bine ar trebui ca lumea sa asculte, insa deseori nu o fac..nu le pasa ..inloc sa evoluam din pacate se pare ca degradam. sad

| prizeFTW explică (pentru Anelym):

Aşa este.Adolescenţilor nu le pasă de aşa ceva.Şi eu sunt adolescent, nu sunt mai mare, nu mă dau mai mare decât alţii sau mai tare, îmi văd de treaba mea...Altora le pasă doar de muzică,agăţat,sex şi internet.Dar viaţa nu merge numai aşa,ştii? Eu de mic am vrut să am un apartament al meu,să fie în afară, undeva unde este o ţară civilizată, nu unde ţi-e frică să ieşi afară noaptea că-ţi dau ţiganii în cap şi-ţi fură banii, telefonul, te mai şi omoară.

| prizeFTW explică (pentru Anelym):

Adevar graiesti...Mai bine fugim in strainatate la munca.Aici ce salariu as lua ca medic ginecolog? 1, 500 lei amarati ca medic rezident.In Anglia iei vreo 5, 000 lire ca rezident pe lunawinking.O diferenta.Si acolo traiesti bine nu ca aici.Acolo dintr-o luna de munca iti iei telefon tableta si TV.Aici strangi bani cu lunile si faci rate la banca sa-ti iei un TV :-J

| Anelym a răspuns (pentru prizeFTW):

Trist dar adevarat..Eu tot medic vreau sa ma fac ..anestezist, dar evident nu vreau sa profesez aici. ma gandesc sa ma duc in America sau Franta ..pana atunci mai este..sanatate sa fie ca restul vine de la sinewinking

| prizeFTW explică (pentru Anelym):

Cine vrea să facă aici? Dai mii de euro pe facultate şi câştigi o ţeapă cu salariul pe o viaţă nu egalezi cât ai dat pe facultate.

| MihailDobrea53 a răspuns (pentru prizeFTW):

Fara sex? aolo rolling on the floor

| Anelym a răspuns (pentru prizeFTW):

Stiu ca ar trebui sa imi iubesc tara si pe cei care traiesc in ea, insa dupa parerea mea, trista de altfel..Romania este cel putin pentru moment un caz pierdut..prostimea a invadat.o si nu numai, nu pot sa zic ca sunt rasista, dar sunt si romi care in loc sa munceasca cinstit se duc si fura pe unde apuca si ne umilesc in restul lumii..intrebarea este: Tiganii sunt de.ai nostri sau de ai indienilor? laughing

| bubblesinthebottle a răspuns:

Adolescenta este o perioada dificila. Recent un baiat de la mine din oras. Care avea 14 ani s-a aruncat de pe bloc din cauza unei banale certe cu tatal lui.