| Theeear a întrebat:

Bună seara! Sunt clasa a12a, profil de real, științe ale naturii. Anul acesta voi susține bacalaureatul și problema e matematica. Am pierdut mult de-a lungul anilor, din gimnaziu până în prezent. Am mai reluat între timp, meditații în primul semestru a clasei a9a și tot în primul semestru, câteva ședințe în clasa a11a. Acum, în a 12a, am început meditațiile din toamnă, doar că mi se pare ca am mult de recuperat. Încerc să mai lucrez și singură acasă, însă sunt multe exerciții pe care nu le înțeleg, iar meditația o fac o dată pe săptămână. Am nevoie permanent de cineva să îmi explice ce trebuie făcut. Aș zice că subiectul 1 nu e chiar greu, însă parcă îmi e greu să iau măcar o nota de trecere. Știu că trebuie să rezolv majoritatea exercițiilor. Bagajul meu de cunoștințe în matematică nu e deloc unul vast, de aceea îmi e foarte teamă că aș putea pica bacul la această materie. Nici colegii nu vor să ne întâlnim în weekend să lucrăm, să facem schimb de informații. Totuși, am găsit un site numit MATH PDR unde sunt videoclipuri în care se explică multe lecții, de la conceptul exercițiilor până la rezolvarea acestora și variante de bac. Am încercat să vizionez un videoclip, două, dar parcă limbajul folosit de acel domn nu e pe unda mea. Citisem părerea cuiva care spunea că a luat bacul cu 9.50 datorită acestui site.
Niște idei cum să recuperez până la bac ce a mai rămas? Mi-aș dori măcar 7.
Mulțumesc mult!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Matematica se invata cu creionul pe hartie, rezolvand zilnic intre 10 si 30 de probleme si exercitii.
Incearca sa lucrezi foarte mult, zilnic, iar in weeeknd, chiar daca nu ai cu cine lucram poti lucra singur, cate 8-10 ore, ca sa ai o sansa la BAC.

| Theeear explică (pentru Violleta2022):

Da, lucrez, însă baza de cunoștințe este limitată. Nu știu toate exercițiile și sunt foarte multe, ca atare că am foarte mult de recuperat. Și cum aș putea să recuperez când nu e cineva să - mi explice?! Mulțumesc pentru idee!