| FanTpu a întrebat:

Bună seara! Sunt la facultate și urmează sa am examen zilele astea, nu mai am mult timp la dispoziție și aș vrea niște sfaturi de a învăța mai ușor și mai repede.

1 răspuns:
| BarbieGirl13 a răspuns:

Uite aici cateva metode de a invata usor si repede pe care eu le folosesc cand am de dat teze, teste sau trebuie sa raspund.
~inregistreaza-te in timp ce citesti cu voce tare lectia si asculta la casti dupa aceea
~fa-ti scheme si tot felul de desene care sa reprezinte ceea ce inveti
~subliniaza cuvintele cheie din lectii si incearca sa faci o legatura intre ele pentru a forma, bineinteles, un text care tie ti se pare logic
~rescrie lectia de mai multe ori daca nu o poti retine
~invata pe "bucati"..adica ia parti mici din lectii si chinuie-te sa le pricepi
~incearca sa refaci tu lectia pe intelesul tau si cu cuvintele tale
~toceste laughing
~cauta pe net informatii despre ceea ce trebuie sa inveti si fa-ti tu o idee in ansamblu