| AdrianPavel a întrebat:

Sunt tatal unui copil rebel si de curand am descoperit ca este implicat in fenomenul acesta Graffiti. Am gasit o carte pe care schiteaza aceste desene. Un angajat de la firma la care lucrez mi-a spus ca a vazut un baiat care desena pe un chiosc de ziara, vis-a-vis de incinta cladirii. Am vazut acel desen care este sub forma unei semnaturi dar nu l-am putut "descifra" insa l-am fotografiat si l-am comparat cu o semnatura pe care baiatul meu o a facut-o pe aceasta carte de schite. Asta se intampla acum 2 luni. Am considerat ca este doar un gest teribilist si ca nu ar trebui sa ma ingrijorez dar m-a pus pe ganduri faptul ca ieri cand facem curat in camera copilului am gasit 2 cutii de pantofi care chipurile trebuiau sa fie pentru carti si caiete vechi pline cu sprayuri cu vopsea aerosol. Erau cam 8-10 si am cautat pe internet numele firmei care producea sprayurile si nu am fost mirat deloc cand am aflat ca sunt special concepute pentru Graffiti. Acum nu stiu ce sa fac si din aceasta cauza va cer ajutorul. Ce sa fac? Ma ingrijoeaza faptul ca fiul meu desfasoara activitati pe care in legislatia tarii Romania le considera ilegale si le pedepseste. Sunt de asemenea constient ca poate fi o forma de exprimare, de arta si partea grea este ca nu stiu cum sa abordez aceasta problema in fata baiatului meu care mereu a fost un spirit rebel.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Este adolescent,simte nevoia sa se afirme cumva,sa-si arate talentul... daca intr-adevar e pasionat de arta puteti sa-l incurajati cumva,niste cursuri de pictura, sa-i cumparati toate cele necesare pentru a picta tablouri sau orice in afara de pereti happy.Sau sa il ajutati sa-si descopere alte pasiuni, niste cursuri de dans orice ca sa ajunga sa fie preocupat de ceva care sa-i si placa.
Cel mai bine e sa vorbiti deschis cu el, eu asa inteleg atitudinea lui din punctul meu de vedere, al unei adolescente.

| Oston a răspuns:

Daca lui ii place sa faca graffiti, mi se pare o prostie sa-l trimiteti la cursuri de pictura, cum scrie in comentariul anterior. Sunt sanse foarte mari sa nu-i placa, pentru ca pictura nu e atat de "rebela" si "ilegala" ca si graffiti. Graffiti e legal. Devine ilegal atunci cand desenezi in locuri publice fara autorizatie. daca vrei sa desenezi la tine in curte e perfect legal. Sunt oameni care castiga bani buni din graffiti. Sunt platiti sa deseneze localuri, studiouri, etc. De asemenea, exista si Space Painting unde se folosesc tuburile speciale pentru graffiti. Space Painting poate o sa-i placa. Puteti cauta pe YouTube ca sa intelegeti la ce ma refer. Sau, daca vrea sa ramana la graffiti, in cazul in care stati la curte ii amenajati un loc.2 placi de osb pe 4 stalpi de lemn. Daca graffiti era ilegal, atunci de ce tuburile sunt pe piata? Depinde cum practici graffiti. Eu il practic mai mult ilegal ca forma de revolta impotriva sistemului. Ar trebui sa discutati cu el despre asta. Macar nu o sa se mai fereasca de dumneavoastra...si daca iese sa deseneze in continuare prin oras, exista sanse sa va spuna unde merge, daca i se intampla undeva stiti pe unde a umblat.