| Momoiro a întrebat:

Sunt un pic confuza cu privire la modul in care se alege un liceu...
de fapt, am nevoie ca cineva sa-mi explice cum sta treaba cu admiterea, cu profilurile, etc...

M-ar putea ajuta cineva?
Este dispus sa-si piarda un pic din timpul sau pretios pentru a ma ajuta? big grin
Daca e vreun doritor sa-mi lase id-ul lui de messenger intr-un mesaj privat!
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| niku93 a răspuns:

O sa primesti o brosura despre subiectul asta pe la mijlocul semestrului(asta daca n-ai primit-o deja)citeste-o din scoarta-n scoarta!
o sa te ajute sa intelegi treaba cu admiterea.
acum,treaba cu profilurile e cam asa. sunt cele reale(stiintele naturii, mate-info) si cele umane (Stiinte Sociale si Filologie) si cred ca mai sunt si alte ramuri mai mici gen:tehnic, muzica...
eu sunt la stiintele naturii si daca iti place chimia/fizica/biologia/matematica(M2)...atunci baga-te la profilul asta.
cei de la mate-info au mate(M1!),informatica,probabil si fizica mai importante.
iar "umanul" se axeaza pe Lb si Lt Romana,filozofie, isorie/geografie, latina(din cate stiu eu).
daca mai ai intrebari despre stiintele naturii, sa-mi dai pm.

| Momoiro explică (pentru niku93):

Hei, iti multumesc pentru explicatie.
Eu sunt in clasa a 7-a si cred ca ar veni timpul sa ma gandesc la ce liceu ar trebui sa urmez, etc...

Eu am auzit ceva de filologie bilingv engleza, si m-ar interesa, pentru ca ma pricep f bine la engleza...
Dar in acelasi timp urasc matematica si as vrea sa stiu cam cate ore pe saptamana o sa fac mate si pana in ce clasa.
De asemenea, vreau sa stiu ce alte materii se fac la profilul asta.

2 răspunsuri:
| alex098765 a răspuns:

Add id ryder_love93...iti pot explica cum sta treba cu admiterea