| zBobby a întrebat:

Buna seara TPU! Ce naiba se cu noi lume? am vazut pe net o gramada de oameni sau. adolescenti care se tot plang cu timiditatea asta. Si eu la randul lor. Desi incerc sa o inving este foarte greu straight face Pe vremuri cand era bunicu flacau nu cred ca lumea era chiar asa. Acum mai toata lumea sta pe net. Oare timiditatea asta a oamenilor o fi si de la net? eu zic ca aproape 100% din timiditate se datoreaza statului la net prea mult timp straight face Ar trebui sa iesim pe afara sa comunicam sa ne distram. Voi ce pareri aveti? Eu unu la 16 ani ( in perioada adolescentei ) simt ca imi explodeaza capul uneori dp problema asta. si da imi place sa mai lenevesc si eu la pc.

11 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Lipsa de comunicare si de neincredere in sine cauza timiditati! Unii prefera sa stea toata ziua in fata pc-ului, aici e singurul loc unde se simt in largul lor.Pentru cei care se plang de timiditate, cred ca ar fi bine sa mai lase pc-ul si sa mai iasa in lume sa mai socializeze, ei sunt de vine ca s-a ajuns aici, nu cei din jur.Netul nu cred ca are nici o treaba cu timiditatea, cine vrea sa se schimbe, se schimba.Pentru cei in cauza nu cred ca e ok sa va pierdeti tineretea in fata pc-ului sau sa va plangeti de mila.Mai ganditi-vahappy

| zBobby explică (pentru ROB3RT89):

Si eu ca prostul am inceput sa ajung timid incetul cu incetul, cam acum 2 3. 4 ani cand am descoperit minunata lume a jocurilor pe calculator. Primi 2 ani am jucam ca un obsedar counter strike si banalul joc metin2 si 4story si mai stiu eu ce porcarie. Acum mi-am dat seama ca a fost o pierdere de vreme. Mai mult am avut de pierdut ca nu am folosit acel timp cu prieteni pe afara. sa socializez sa cunosc persoane noi, sa invat cum e sa te distrezi cu adevarat. Intr-adevar acum am o mare neincredere de sine, de asta incerc sa scap de acum. Cu timp ul o sa reusesc. big grin Ms de raspuns

| ROB3RT89 a răspuns (pentru zBobby):

La 16 ani ai tai nu e tarziu sa te sa-ti schimbi temperamentul! Si eu joc cs de 7 ani, dar nu exagerez! Prefer mai bine sa ies cu prieteni la in oras la o bere/biliard/film etc...Pana la 18 ani pierdeam si eu noptile pe jocuri online, dar am stat si m-am gandit cum pierd ca fraieru noptile si alti se distreaza... Timid nu eram, dar devenisem mult prea irascibil chiar si cu persoanele apropriate. Daca lasi pc-ul si te limitezi la un timp anume, vei reusi, totul depinde numai de tine!

| Maria123 a răspuns:

Nu cred ca este de vina netul. Este o problema ce vine din interior. Daca nu te simti bine in preajma oamenilor ai tendinta sa te retragi si deci de aceea stai in casa la calculator.Desigur ca asta nu e o solutie si ca mai mult agraveaza problema.Insa cauzele unei probleme precum timiditatea sunt mult mai complexe de atat. Cauzele isi au radicinile in copilarie si in multe cazuri sunt chiar o trasatura de personalitate adica asa esti construit.Desigur ca si mendiul influenteaza personalitatea, dar esenta ramane. Parerea mea e ca nimeni nu se poate schimba radical, pentru ca unele trasaturi precum nesimtirea laughing si altele sunt fixe, abdolut fixe.In fine, deci asta e parerea mea: timiditatea are alte cauze, mult mai profunde, poate chiar si un eveniment cat de mic pe care l-ai avut la 10 ani sa zicem sa te faca sa te inchizi in tine.Multi oameni timizi au fost adesea tinta glumelor in clasele mai mici si asta i-a afectat.Asa am patit si eu.Sincera sa fiu nu sufar acum ca au ras ei de mine, adica eram copii laughing dar totusi chestiile astea la un nivel imperceptibil ne afecteaza intr-un fel sau altul fara sa ne dam seama.Intai trebuie sa gasesti cauza si apoi vindecarea va veni treptat odata ce intelegi cauza si iti raspunzi la intrebari.

| hunterpainting a răspuns:

Cine e timid e timid chiar daca are sau nu net.

| mat31new a răspuns:

Nu vrei sa vi o saptamana la bunica mea sa vezi cum iti trece lenea?

| zBobby explică (pentru mat31new):

Cu mare drag laughing

| mat31new a răspuns (pentru zBobby):

Sa iti iei nadraji de holoangăr.

| Ager a răspuns:

Chiar așa e... pe net nu ești deloc timid, dar când trebuie să te "confrunți" cu aceiași situație în varianta face2face e altfel. Da, comunicarea ajută mult, dar nu pe messenger. Încearcă să ieși cu prietenii și prietenele prin parc să jucați fotbal, cărți, să vedeți un film... să fiți împreună, dar nu pe messenger ori pe facebook. Și eu am fost în aceiași situație, și nu pot spune că mi-a trecut 100%, dar față de cum eram am îmbunătățit mult. Încearcă și vei vedea schimbările!

| MrLevy97 a răspuns:

Din cauza pc-ului am patit la fel sunt timid la 15ani. pnm n-am mai ejit cu prieteni de doua lunilaughing

| zBobby explică:

Asa e Bogdan, dar pentru uni de cand au inceput sa isi ocupe tot timpul la calculator jucand jocuri online si de toate felurile au inceput sa uite sa mai comunice si cu persoanele din real life si majoritatea timpului s-au inchis intre 4 pereti. Alti poate ca sunt timizi si din cauza asta