| Zazy a întrebat:

Buna seara TPU. Mi-as dori sa nu pun atat la suflet, dar sincer nu pot. Nu mai rezist. Am 15 ani, sunt micuta, stiu, dar stiti foarte bine ca orice adolescent a trecut si trece pri chestiile astea. Imi place un baiat cu un an mai mare ca mine. Il stiu de mult mult timp din vedere, doar ca de 5 luni am inceput sa il plac cu adevarat. Cateodata mi-a demonstrat si el ca simte ceva pentru mine (sau poate totul era in capul meu, nu stiu ce sa spun). Stiti cum e "moda", imi da like uri si ador la poze, la scoala imi mai zambeste si intoarce timid privirea spre mine. Dar de cateva saptamani, nu mai imi da niciun semn. Baga capul in pamant si asta e tot (atunci cand ne vedem din intamplare pe holurile liceului,sau la chiosc). Imi pare chiar foarte rau, eu il placprea mult si nu as vrea sa -l las. Astazi, de exemplu, mergeam catre o clasa unde am o prietena buna, si e la acelasi etaj cu acel baiat. El era fix pe hol, atunci, cu alti baieti. In fata mea mai era o colega de a mea, " fitoasa clasei" si (asa se crede ea) " bunaciunea clasei" (scuzati cuvintele, dar cam asa o considera toti). El m-a vazut si pe mine, si apoi se uita dupa colega mea, dupa corpul ei si ii zambea. (cred ca a vrut sa ma faca geloasa,sau nu stiu ce a fost in capul lui ). El stie ca il cam plac, apropo. Apoi, tot intr-o zi... a fost la o petrecere de halloween din oras (eu nu am fost, oricat de mult as fi vrut nu aveam cum sa merg) si au fost postate live-uri si chestii de genul pe retelele de socializare.eu l-am urmarit, si l-am vazut ca dansa cu o tipa, si nu un dans chiar "civilizat". Faza e ca cateodata are scaparile lui, dar in rest e un baiat ok. Nu stiu ce sa fac, cateodata imi arata ca ma place,cateodata din contra, ma face super geloasa.si eu nu mai inteleg nimic. Am observat ca se uita dupa multe fete, nu doar dupa mine(poate si eu sunt obsedata, ca il urmaresc 24 din 24, dar asa am vazut eu). Nu am cum sa il uit, pentru ca il plac prea mult si pur si simplu am incercat dar nu pot! Din tot ce v-am povestit aici,voi ce credeti? Ajutati-ma, sunt pur si simplu dezorientata, stresata, trista.Multumesc. (accept si hate, asta e, stiu ca voi primi).

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand sa isi explic ceva,rolul unui mascul este sa se reproduca cu orice ocazie avuta, asa ca acel baiat se uita la toate fetele mai ales find si la pubertate ai o super dorinta sexuala, ai face sex cu orice fata, asa ca el se uita la tine nu inseamna ca te place pentru ca la varsta aia placem toate fetele care arata cat de cat ok, el nu il cunosc sa stiu cum face el alegerile daca se lasa purtat de dorinta va alege fete mai frumoase cat mai frumoase tu in scimb visezi la nunta cu el, ai putea sa vorbesti cu el sa vezi cauta el sau daca te place, repet baiatul nu e imatur e perfect normal la varsta lui

| RAY a răspuns:

Superior de ce minti? unde am scris eu dorinta sexuala = iubire, ca asa zis crestin e pacat sa minti, daca pe tine nu te atrag fetele e treaba ta, pe noi restul ne atrag fetele, ceea ce ne atrage la ele este aspectul fizic =dorinta sexuala, asa ca numai fa afirmati mincinoase ca nu e crestinesc crestine

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cat ai scris aici, se pare ca baiatul are alta draguta si nu-l intereseaza persoana ta, de aceea te evita!

| Zazy explică (pentru Violleta2022):

E ciudat ceea ce s-a intamplat si se intampla. Nu cred ca imi zambea degeaba si se uita la mine degeaba. Plus ca o prietena, fara sa stie ca eu il plac, a observat ca se uita la mine si mi-a spus chestia asta. Eu nu stiu ce sa cred, imi este frica sa fac primul pas, am incercat sa-i dau cat mai multe semne, dar sunt si rusinoasa (e cel mai mare defect al meu). Si el e timid...cateodata, si cateodata nu. Nu am vorbit cu el face to face niciodata, ne cunoastem doar din priviri si Facebook dar pur si simplu m-a atras.

| mihai69 a răspuns:

Măi, răspunsul e simplu: e băiat! e firesc să se uite după orice „păsărică" îi zboară prin fața ochilor.
Acum, cu cine și mai ales CE vorbește - e cu totul altă poveste.
Dacă știi să-l atragi, restul nu vor mai conta, oricât de „bunăciuni" ar fi ele.

| Zazy explică (pentru mihai69):

Si cum ar trebui sa fac acest lucru, sa-l atrag? Cum? Eu nu sunt experta in chestii din acestea, mai deloc, nu am avut prieten. Si stiu ca nu e vorba neaparat de experienta, pentru ca daca m-ar fi placut, totul venea de la sine dar... totusi, eu sunt extrem de rusinoasa... si i am dat destule semne. Nu inteleg de ce in unele zile se uita la mine si imi zambeste si in alte zile ma face sa sufar si sa il urasc.

| mihai69 a răspuns (pentru Zazy):

Ar trebui să treci de faza cu atrasul și să intri serios în vorbă cu el.
Dacă nu interacționezi direct, ți-l suflă alta.
Acum - ce și cum să-i spui, n-am de unde ști - nu te cunosc nici pe tine, nici pe el ca să am de unde să știu... aici trebuie să ai inițiativă.

| Superior a răspuns:

Acum sentimentalul de RAY ne explica ca iubirea inseamna doar dorinta de sex,foarte adevarat! (daca ar fi asa toti ar face sex zilnic,dar asta nu intampla,unii fac doar cand vor copil, altii abia fac o data pe luna, etc., sexul e ceva placut dar asta nu inseamna ca ala e singurul lucru pentru. care ne place o fata/un baiat, sa nu adaug ca vorbeste de sentimente non-stop dar promoveaza sexul in prostie si cand o face sentimentele nu mai exista, WOW)

Răspuns utilizator avertizat
| RaduCiprian a răspuns:

Daca chiar te-ar fi placut, ar fi venit la tine, ar fi iesit cu tine, sfatul meu e sa incerci sa il uiti, chiar daca va fi greu si cu timpul o sa gasesti alt baiat, care sa te placa si el, e mai greu la inceput dar trece happy

| Zazy explică (pentru RaduCiprian):

E foarte greu, crede-ma. Am incercat foarte mult sa-l uit, dar nu pot. E mai mult decat un baiat care eh ..imi place de el doar asa. temporar. Nu, e mult mai mult. Faza e ca si el si-a cam dat seama ca il plac, si el mi-a aratat de cateva ori ca ii cam plac, dar cateodata se comporta ciudat si vrea sa ma faca geloasa, sa sufar, etc...Nu stiu ce sa mai cred, poate ai dreptate, poate nu e bun pentru mine sad desi o s-a cam sufar asta e