| Dafii a întrebat:

Bună seara TPU! Ştiţi că Evaluarea Naţională pentru clasa a 8-a se susţine luni şi miercuri.
Eu vin aici cu o întrebare în legătură cu proba la limba română...ce ar trebui sa mai repet? Profesorul nostru de română nu ne-a spus, este puţin cam agitat de felul lu şi începe sa povestească ceva ş nu apucă să termine ce are de povestit că începe sa spună altceva...
Eu până acum nu am stat degeaba,am învaţat cum să dmeonstrez ca un text este schiţă,pastel,fabulă,nuvelă şi basm.
Am învăţat cum comentăm un titlu, o secvenţă ş cum caracterizez un personaj.M+am interesat pe internet ce trebuie să învăţ pentru examen..am repetat toate tipurile de propoziţii studiate anul acesta, funcţiile sintactice.Crede-ţi că mai trebuie să repet ceva?

Şi încă ceva, la matematică am lucrat teste de pe internet şi am făcut şi meditaţii problema este că domnul Pricopie a declarat ca Evaluarea de anul acesta o sa fie la fel de uşoară precum cea de anul trecut.Voi ce credeţi?

9 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Mai poti repeta partile de vorbire, de propozitie, caracteristici ale operei epice/lirice, dar si mijloace de imbogatire a vocabularului.Sa nu uiti de semnele de punctuatie si de ortografie, mai mereu se da cate un exercitiu in care sa explici rolul acestora.

Chiar daca vor fi subiecte la fel ca anul trecut, e foarte bine ca ai lucrat, nu se pot lua note mari daca nu te straduiesti, indiferent de nivelul de dificultate.big grin
O zi buna.

| syd a răspuns:

Iei usor peste 9. Nu trebuie sa te agiti.

| Dafii explică (pentru syd):

Să sperăm că subiectele sunt şi uşoare.Eu ce am lucrat până acum la matematică a fost greu, din nota 6 nu ieşeam la modele de teste pentru evaluare iar la cele apărute saptămâna trecută pe site-ul ministerului luam lejer nota 9 la matematica. laughing me mi-a picat faţa când am văzut ce s-a dat la olimpiadă la mate, orice prost rezolva olimpiada.

| syd a răspuns (pentru Dafii):

Poate la a VIII-a.

| syd a răspuns (pentru syd):

Noua asta ne-a dat la locala. La judeteana nu mai gasesc subiectele.

http://static.olimpiade.ro/......ebarem.pdf

| Dafii explică (pentru syd):

Da dar tu eşti a 9. a eu sunt a 8.a, anul trecut aţi avut examen uşor, foarte ok pot să spun.Şi eu sunt de părere că aşa trebuie să fie examenele pentru că nu toţi copiii sunt olimpici.Un examen nu trebuie făcut pentru elevii olimpici, trebuie luaţi în calcul şi cei mai slabi.

| syd a răspuns (pentru Dafii):

Nici eu nu cred ca o sa dea greu. Acuma depinde la ce clasa vrei sa mergi. Eu sunt la clasa de mate-info bilingv si am avut o pasiune pentru materiile reale de mic. La algebra e doar calcul si daca geometria iti ridica ceva probleme trebuie sa te joci cu tot ce stii (formule, teoreme, etc.). Oricum, Pitagora si Thales te pot scoate din multe chestii, mai ales in geometrie plana. La spatiala trebuie numai formulele invatate.

| Elenana a răspuns:

Fraza ai repetat-o? S-ar putea sa-ti pice ca mai bine de jumatate din a 8a lucrezi cu fraza. Daca ai repetat toate aceste tipuri de compunere e bine si mai repeta argumentul stii tu ala cu in primul rand, in al doilea rand si concluzia. Mult succes la Evaluarea Nationala!

| Dafii explică (pentru Elenana):

Normal că am învăţat fraza, vreau notă mare la examen şi presimt că o sa iau.
Ştu şi argumentarea! Mulţumesc frumos happy