| Anaxor96 a întrebat:

Buna seara tuturor.De cand am intrat in vacanta nu am iesit aproape deloc din casa, cred ca am iesit maxim de vreo 10 ori.Nu am aproape niciun prieten si ma simt atat de singura.Voi cum faceti ca sa aveti multi prieteni? cum faceti ca sa va intelegeti cu toata lumea? De vreo 7 ani incoace vara o petrec mereu inchisa in casa pentru ca nu am unde si nici cu cine sa stau. Uneori simt ca numai fac fata pentru ca eu nu sunt asa.nu vreau sa fiu asa.Va rog dati-mi niste sfaturi

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu am multi prieteni. Mai bine putini, da' buni, decat multi care te tradeaza.
Tu nu ai ce sa faci decat sa iesi din casa. Nu va veni nimeni ca sa te cheme pe afara daca tu nu iesi. E de ajuns sa iesi de cateva ori pana la magazin si sunt sigura ca te va remarca cineva. Trebuie sa fii tu insati. Nu exista niste pasi pe care trebuie sa ii parcurgi. Doar iesi pe afara!

| SparkleO a răspuns:

Salut.

sunt si eu in aceeasi oala cu tine, adica nu prea ies ...crede-ma, nu am cu cine. am o prietena buna, care m-a mai scos din casa, dar no... nu putem umbla amandoi ca ar incepe lumea sa creada ca e ceva suspect intre noi.

in fine, eu incerc sa leg prietenii cu oameni din toate colturile tarii. oameni care au habar de lumea asta.

vorbim de toate, ne certam, ajungem la compromisuri, e super big grin

lasa un ID de mess... acolo putem discuta mai mult.

al meu este : razvy. goia@yahoo.com

| 22andreea22 a răspuns (pentru SparkleO):

Incerci sa legi prietenii in mediul virtual insa afara e alta lume. asta e defectul internetului, nu e real sad si ce faci, stai mereu pe net, in casa? inteleg ideea de socializare dar e mult mai ok sa cunosti oameni in afara internetului, asta e adevarata notiunde. in realitate lucrurile stau mult mai diferit, poti fi tupeist pe net si cand esti nevoit sa vorbesti cu cineva fata in fata te izbeste realitatea, nu esti in stare sa legi 3 cuvinte cu logica. nu zic in special de tine insa la modul general, sunt multi tineri care tocmai ca nu stiu cum sa socializeze, timizi care se ascund in spatele monitoarelor si tastelor.

| SparkleO a răspuns (pentru 22andreea22):

Salut.

nu m-am exprimat cum trebuie. am prieteni multi in realitate, prieteni cu care ma cunosc de mic, dar ii cunosc si stiu ce le poate capul. sunt niste barfitori si jumatate.

eu aleg sa vorbesc pe net dintr-un singur motiv. sunt in tara si in afara ei, oameni destepti, oameni cu care sa pot discuta lucruri serioase, sa ne impartasim experientele de viata.

prietenii mei, cei pe care-i vad la scoala, sunt aproape toti la fel. stiu aceleasi lucruri, folosesc aceleasi tehnici cand vine vorba de fete, nu isi largesc orizonturile mintii, le place sa ramana analfabeti.

acum, ca tot ai zis de vorbe. daca eu nu stiu vorbi, atunci nimeni nu stie.
eu sunt primul care intru in discutie cu o persoana noua, eu fac prezentari, eu explic lucrurile celor care nu stiu... scuze, dar am avut o problema cu modestia crying((

| 22andreea22 a răspuns (pentru SparkleO):

laughing no, e ok, atunci te-ai exprimat gresit, ai vazut ce am interpretat eu din cele spuse de tine. dar totusi, cred ca mai bine e sa comunici cu persoane live decat pe net. asa vorbesc si eu cu zeci de oameni din toate collturile lumii pe net dac cand imi vine sa ies din casa, ce fac, ies singur? nu incuraja statul in casa in fata pc ului. si modestia asta laughing asta ii spuneam si roxanei, sa incerce sa isi faca prieteni cu care sa iasa, e vara, e frumos, de ce sa stai in casa. bai sincer, eu am momente in care ies singura, pun castile si ma plimb singura daca nu am chiar cu cine sa ieshee hee

| SparkleO a răspuns (pentru 22andreea22):

Ciao. sunt tot eu.

intr-adevar, dar dinc ate cred eu, e din nou intr-o situatie asemanatoare cu a mea.

sa zicem ca vreau sa ies din casa, okk, toate bune si frumoase. sun doua persoane, ne hotaram. alea zic sa mai chem pe cineva. okk, chem. apoi, cand vreau sa plec, primesc mesaj ca au treaba, ca n-au chef... nu sunt orgolios, ii inteleg, dar de fiecare data...

partea rea e ca daca eu ii refuz pe ei, se supara intr-un hal fara de precar...

| 22andreea22 a răspuns (pentru SparkleO):

Pai gaseste-ti persoanele pe placul tau cu care sa iesi, fara figuri si astea na pana la urma fiecare cu mofturile lui probabil se supara ca nu au cu cine altcineva sa iasa si cum tu nu iesi se supara. ce pot sa spun, alti prieteni. de asta nici nu pun eu prea multa valoare pe prietenie ca nu exista, in schimb amicitia e ok, cand zic " prieten" ma refer la amic".

| SparkleO a răspuns (pentru 22andreea22):

Salut

si numa` acuma te trezisi sa-mi zici? laughing)
si eu sustin acelasi lucru. nu exista prieteni adevarati. doar cei din familie iti pot fi prieteni adevarati. sunt amici si atat.

persoanele pe care la salut, dar nimic mai mult laughing

crede-ma, in zona mea toti sunt la fel. iar cei pe care i-am crezut altfel, m-au dezamagit.

| 22andreea22 a răspuns (pentru SparkleO):

Naspa

| 22andreea22 a răspuns:

Pai preia tu initiativa, invita pe cineva afara, nu astepta pentru ca nu o sa te invite nimeni. asa eram si eu acum ceva vreme pana cand m-am saturat si am inceput sa scot eu lumea afara laughing cand cunosc pe cineva nou si vad ca am ceva in comun ( pentru asta trebuie sa vorbesti, iar la inceput o sa ti se para ca spui numai idiotenii si ca nu te baga nimeni in seama dar tu trebuie sa insisti) incerc sa pastrez legatura, mai un sms, un mesaj pe fb sau mess dupa care scot armele din dotare, invit afara la un suc sau ceva si uite asa iti faci prieteni. nu trebuie sa te lasi in baza ca o sa te sune, n-o sa te sune nimeni, asa asteapta si ceilalti ca si tine, sa fie chemati happy daca te refuza spui amabil " e ok daca nu poti, poate cu alta ocazie" si inviti pe altul. cu timiditatea nu ajungi nicaieri, trebuie sa fii deschisa, sa ai initiativa, lumea apreciaza asta.

| d182 a răspuns:

Am aceeaşi problemă pentru că nu-s deloc sociabilă.
încearcă să te bagi in seamă cu colegele tale şi probabil când mai ies o să te cheme şi pe tine. laughing.
sau dacă ai cu cine să ieşi, roagă-l pe acel cineva să-şi mai aducă alţi prieteni ca să mai faci şi tu cunoştinţă cu alte persoane.
dunno, eu sunt super awkward şi abia dacă scot un sunet când ies cu unii colegi, sper că te-am ajutat în vreun fel laughing.

| chestiebah a răspuns:

Scumpa mea, observ ca te cheama Roxana. E bine si asa, de 10 ori ca ai iesit pana acum. Eu zic clar si la obiect: nu ai nevoie sa te intelegi bine cu toata lumea ca in fata iti vorbeste bine si la spate te injura, trebuie sa-ti faci un prieten, 2 si cu ei sa faci de toate, si sa poti sa le zici orice. CONCLUZIA: Un prieten si bun! Iar daca nu se poate nici asa, si vezi ca nu ai pe nimeni de incredere nu te inchide in tine, comunica cu familia, ajuta-i la treburile casnice ca esti fetita! Te pupic si ai grija de tine! Fundita?:*

| IxTropicalHeart a răspuns:

Pai incearca sa fii mai deschisa..eu in fiecare an imi faceam cate o cmbp noua, dar de vreo 2 ani m-am imprietenit cu o colega si facem totul impreuna, suntem de nedespartit!
Pur si simplu cauta pe cineva cu care sa ai lucruri in comun si sa te inteleaga[asta daca vrei o cmbp adevarata ].
Pe strada mea nu prea sunt multi copii. stau mai mult pe strada prietenei mele si odata imprietenita cu ea m-am imprietenit automat si cu prietenii ei; x; x
Incearca sa fii altfel..mai prietenoasa, sa nu mai stai atata in casa si sa ai mai mult tupeu! [sfatul asta mi l-a dat mama mea ]

Sper ca te-am ajutat, te pup si bafta!