| Alexis123bsb a întrebat:

Simt nevoia sa vorbesc cu cineva.Sunt unul dintre elevii care sustin anul acesta evaluarea nationala dar numai in stare s-o dau nu sunt.Pe zi ce trece simt acea stare de nu fac nimic.De mica nu am fost genul sa vrea prieteni si de multe ori prefer singuratatea.Trec printr-o perioada destul de grea deoarece am parintii in strainatate care vor sa se reintoarca in tara si sunt sanse ca sa nu pot sa-mi dau examenul. Evident ai mei mi-au promis diferite chestii daca iau la un liceu bun si etc etc dar degeaba.Nu pot spune daca am sau nu anxietate pentru ca nu stiu exact cum se manifesta.Ce as putea face sa ma pun cu burta pe carte si sa incetez sa mai am aceste stari?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| DanTeSkies a răspuns:

Încearcă să înveți cu plăcere, asta este cel mai important. Motivează-te gândindu-te la toate lucrurile bune care se vor întampla dacă vrei reuși să iei evaluare cu bine. Dacă cu situația actuală se întamplă ceva și nu vei mai putea susține examenul, nu-ți bate capul, pentru că nu este vina ta și nu ai cum modifica această situație. Dupa cum am spus, învață cu placere și nu uita ca la finalul zilei, este doar un examen și ceea ce contează cu adevărat e fericirea și bunăstarea ta.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa te trezesti la realitate, ca fara liceu nu poti face nimic in viata, decat la munca campului si acasa, in bucatarie.