| pisikutza ta a întrebat:

Buna
sper sa ma ajutati si pe mine
am o prietena care a fost violata ea nu mai era virgina de mult sar a ramas si insarcinata
sia provocat singura avortul cu bautura[a baut otet; tuica; vin; visinata etc]
eu i-am propus sa mergem la biserica sa spuna ce a facut la psihologul scolii si sa mearga si la medic
in legatura cu biserica i-am zis ca merg cu ea
ce sa ii spun preotului avand in vedere ca nu il cunoastem mergem asa la o biserica oarecare
cand sa mergem si cum sa vorbim cu el
a ramas intr-un fel traumatizata de ceea ce a vazut cand a avortat
e si vina ei ca umbla cu tiganii si ei iau facut asta
dati-mi niste sfaturi urgent
dau funda celui mai bun

Răspuns Câştigător
| Slow a răspuns:

In primul rand ar trebui sa mearga la un medic, sa nu se infecteze. Ati putea merge la biserica. E bine ca te duci cu ea, dar poate ar trebui sa o lasi sa vorbeasca singura cu preotul (ar fi ca un fel de spovedanie). Oricum, sa mearga doar daca asta o va face pe ea sa se simta mai bine si mai impacata cu ea insasi, nu din obligatie, pentru ca ii va face si mai mult rau.
Ideea cu psihologul mi se pare una foarte buna, mai ales ca a ramas traumatizata. Ar trebui sa ii povesteasca absolut tot ce are pe suflet. Daca este un psiholog bun, va reusi sa rupa oarecum aceste bariere care s-au pus in fata ei dupa avortul provocat. Trebuie sa fii alaturi de ea, pentru ca sigur are nevoie de foarte mult sprijin in acest moment.
E atat de rau cand se intampla chestii de genu'. Din pacate nimeni nu le poate opri. Dar poate asa a realizat si ea ca nu e bine sa umble cu rromi...
Fii alaturi de ea si incurajeaz-o!

4 răspunsuri:
| CosminRo a răspuns:

Psihologul cea mai buna solutie pentru o trauma de genu asta

| ChocolateDroid a răspuns:

Si eu am avut o prietena care a avortat. Iar inainte de Paste a mers sa se spovedeasca iar cand preotul a intrebat-o care sunt pacatele ei, i-a spus ca a afacut o greseala foarte mare ca a avortat dar nu poate intretine un copil. Iar preotul i-a spus ca acesta e un pacat FOARTE mare si ca nu poate sa o spovedeasca. Si a mers la mai multe biserici si niciun preot nu a vrut sa o spovedeasca. sad

| pisikutza ta explică:

Din cate am inteles 3-4 ani nu merge sa se spovedeasca si trebuie sa tna toate posturile si miercurea si vinerea etc si abia apoi se poate spovedi dar poate vb cu un preot si sa ii faca nu stiu ce slujbe

| LuckyboyRO a răspuns:

Wow, pai nu stiu avortul e un pacat extrem de mare. mergeti la o biserica oarecare si spune-i preotului ce s a intamplat si preotul o va indruma si asta in cel imi scurt timp bft