| johnnytheboss a întrebat:

spuneti-mi si mie niste exercitii fizice de incalzire inaintea unui concurs de ciclism.
Si daca aveti niste informatii despre un regim alimentar tot pentru ciclisti.

Va multumesc!happy
p.s. : Concursul este de tip Cross County adica cu Mtb`uri

Răspuns Câştigător
| ilasgeorgiana a răspuns:

Buna! Cred ca pot da cateva sfaturi.
In primul rand cred ca este importanta toata pregatirea dinaintea cursei, nu doar incalzirea. DIn acest motiv o sa va sugerez modul in care trebuie sa abordati ziua cursei.

1. Inscrierea trebuie facuta cat mai repede. Daca o sa va inscrieti in ultimele 5 minute atunci nu mai are rost sa discutam de o abordare serioasa a cursei, cu incalzire si alte povesti.

2. Verificati ca tot echipamentul sa fie aranjat corect, sa nu va jeneze nimic in timpul cursei.

3. Incalzirea.
In 99% din cazuri, la cursele de mtb, nu o sa aveti un trainer ca sa faceti incalzirea pe el. Din acest motiv este necesar sa va programati minim 20 de minute pentru acest lucru. Trebuie sa incepeti incalzirea cu 30 de minute inainte de start(vorbim de amatori).
Pedalati constant, la 70% din maxim, cu o frecventa mare. Nu exista o regula fixa, cum si cat sa pedalati. Trebuie sa simtiti ca organismul incepe sa se obisnuiasca cu efortul sustinut si ca treceti de acel punct in care va simtiti amortiti si fara chef. Consumati lichide din belsug.
Cunosc oameni care fac cateva sprinturi inainte de start. Nu fac acest lucru si nici nu cred ca este cea mai buna metoda. Fiecare stie insa ce il ajuta.

4. Cele 10 minute inainte de start.
Nu va agitati. Faceti o ultima verificare a bicicletei si incercati sa va concentrati asupra cursei.
Este momentul sa faceti cateva miscari de stretching. Nu neglijati zona lombara, umerii si picioarele.

Cele scrise mai sus sunt opinia unui amator asa ca nu trebuie sa considerati ca acest post este litera de lege. Adaptati pregatirea cursei in functie de preferintele voastre. In nici un caz nu trebuie sa luati startul fara sa faceti incalzire. Funda?happy