| maryse_9270 a întrebat:

stiti legende despre vampir ...gen aceasta: "Mai exista un singur vampir in lume si acela e atat de frumos incat de atrage spre moarte...si ca el e descris ca fiind unduitor, cu un par lung, ochii magnetici, unghii de cristal si un chip lipsit de sentiment"
Adica vreau legende de acest gen nu legende de gen cu ce se hranesc sau ce fac...
Funda!

1 răspuns:
| Rihannax a răspuns:

Istoria vampirismului. Despre vampiri.Primii vampiriCele mai vechi legende despre vampiri s-au pastrat de patru mii de ani si vin dela asirienii si babilonienii din Mesopotamia. Acestia se temeau de Lamastu, ozeita demonica ce vina oameni. In legendele asiriene, Lamastu (in traducere, cea

care sterge), fiica zeului Anu, se furisa noaptea in casele oamenilor, fura sau

ucidea bebelusii in leagane sau chiar in pintecele mamei, vina si adulti, sugeasingele barbatilor tineri, provocind boli, sterilitate si cosmaruri. Deseori, Lamastu este descrisa cu aripi si gheare de pasare, iar uneori cu cap de leu.

Pentru a se proteja de aceasta, femeile insarcinate purtau amulete cu Pazuzu, unalt zeu rau, care a infrint-o cindva pe Lamastu.Lamastu este asociata cu Lilith, o figura proeminenta din unele texte iudaice.Scrierile despre Lilith variaza considerabil, dar versiunea cea mai vehiculata apovestii este ca ar fi fost prima femeie. Dumnezeu i-ar fi creat pe Adam si peLilith din pamint, din care cauza intre ei aparusera in curind neintelegeri.Lilith a refuzat sa i se mai supuna lui Adam si a plecat din Eden, nascindu-sipropriii copii. Dumnezeu a trimis trei ingeri sa o aduca inapoi. Fiindca ea arefuzat, ingerii i-au promis ca-i vor ucide zilnic cite 100 de copiii pina cind vahotari sa se intoarca. Lilith, in schimb, a jurat ca va distruge copiii oamenilor.Imaginea lui Lilith ca ucigasa de copii, se pare ca a fost preluata direct dinlegenda despre Lamastu. Si Lilith este descrisa ca un demon cu aripi si gheareascutite, care vine noaptea sa fure copiii nou-nascuti sau fetii din femeileinsarcinate. Desi este descrisa ca o creatura terifianta, Lilith are calitatiseducatoare. Evreii credeau ca ea vine noaptea la barbati sub forma unui succubus(femeie-demon care intretine contacte sexuale cu barbatii, cind acestia dorm)