| Dubi19 a întrebat:

stiu ca pentru multi inseamna o intrebare extren de prosteasca...
Pe mine ma atrage spionajul, si as vrea sa va intreb ce trebuie sa urmezi pentru a deveni unul? ce sport, ce exercitii, ce strategii trebuie sa inveti?

2 răspunsuri:
| SonnyFlameFan a răspuns:

Pfff...grea intrebare! In primul rand iti pot spune ca cei mai renumiti spioni sunt rusi. Apoi, spionajul poate fi de mai multe feluri:
-spionaj industrial;
-spionaj militar;
-contraspionaj.
Ca sa fi spion, nu te poti duce oriunde.Identitatea ta trebuie sa fie secreta, pentru a nu fi omorat(scuze!)... Exista spioni buni si rai. Daca vrei sa fi unul bun, atunci du-te sa lucrezi pentru FBI, CIA sau alte organizatii de genul.Trebuie sa faci instructaj.Trebuie sa stii mai multe limbi si desigur arte martiale! Pe scurt, e cam greu, dar nu cred ca imposibil! Bafta! Sper sa nu ajungi sa ma spionezi pe mine!:-))

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa nu ai impresia ca in realitate spionajul e ca in filme. exista cursuri speciale la SRI daca vrei sa intri in acest domeniu